ATÉNY, BRUSEL. Nedeľné referendum nie je o tom, či Grécko zostane v eurozóne, alebo nie.
S týmito slovami predstúpil pred grécky ľud tamojší premiér Alexis Tsipras v stredu v popoludňajších hodinách.
Voľby, bankrot i ďalšie referendum. Čo čaká Grékov? (graf)Čítajte
Grécka vláda poprela klebety, že sa chystá kapitulovať, hoci eurozóna očakávala, že Tsipras nakoniec referendum o reformách zruší.
Predseda vlády opakovane Grékov vyzval, aby v nedeľu hlasovali proti navrhovaným reformám, a prejavil im vďaku za to, že sú „aj napriek ťažkým časom“ pokojní.
A tak budú Gréci, ktorí sa kvôli referendu rozdelili na dva tábory, hlasovať o tom, či majú Atény prijať návrhy dohody, ktorými euroskupina ešte do utorka podmieňovala predĺženie záchranného programu.
Posledný vrh do hry o GréckoČítajte
Nezaplatili, chcú viac
Najväčší veriteľ Grécka - Európsky fond finančnej stability (EFSF) pritom už vyhlásil, že krajina je pravdepodobne v platobnej neschopnosti. Informovala o tom agentúra AP.
Dôvodom je práve to, že Grécko neuhradilo do konca júna Medzinárodnému menovému fondu splátku vo výške viac ako 1,5 miliardy eur.
„Ak Gréci v nedeľu odmietnu reformy, grécke banky už asi nikdy nebudú otvorené s platnou menou euro,“ povedal slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer).
Dodal, že v súvislosti s rokovaním s Gréckom existuje skupina krajín, ktoré od Atén „tvrdo vyžadujú plnenie si svojich domácich úloh“.
Medzi nimi aj Slovensko. To, že Kažimírove slová neberú vo svete na ľahkú váhu dokazuje aj to, že jeho tvíty prebral denník The Guardian.
„Je našou povinnosťou, aby Grécko zostalo v eurozóne,“ povedal francúzsky prezident Francois Hollande.
Neplatné referendum?
Rada Európy, ktorá je považovaná za strážcu demokracie v Európe, medzičasom skonštatovala, že grécke referendum nespĺňa medzinárodné štandardy.
„Za akékoľvek rýchle riešenia, ktoré nastanú po referende, beriem na seba úplnú zodpovednosť,“ povedal Tsipras Gréckom. Taliansky premiér Matteo Renzi si však myslí, že celé grécke referendum je chyba.
„Nie“ nie je len slogan,“ povedal Tsipras. „Je to rozhodujúci krok vpred k lepšej dohode.“
Kým neprebehne referendum, nechcú sa politici veľmi baviť s gréckymi predstaviteľmi ani na tému nového úveru z trvalého eurovalu. Úver by mal byť vo výške takmer 30 miliárd eur.
Tsipras však spolu so žiadosťou o peniaze poslal do Bruselu aj list s tým, že Atény sú pripravené prijať všetky reformy, ktoré veritelia posledný týždeň navrhovali. To naštartovalo najskôr nádej, že Tsipras zruší referendum a reformy vláda prijme.
Odborníci si mysleli, že tento krok by mohli ratingové agenútry vyhodnotiť tak, že sa „default“ Grécka nekoná.
„Nič to nemení na fakte, že medzi Aténami a veriteľmi nedošlo v utorok do polnoci k dohode,“ povedal na margo tohto kroku nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.