BRATISLAVA. Od včerajška Úrad geodézie, kartografie a katastra spustil pilotnú prevádzku webovej aplikácie MAPKA (Mapový portál katastra nehnuteľností). Umožňuje zobraziť katastrálnu mapu s parcelami a po kliknutí na parcelu zobrazí vybrané údaje o parcele zo súboru popisných informácií, napríklad výmeru, druh pozemku, vlastníka, správcu, nájomcu, či je na pozemku stavba, kto sú jej vlastníci a ďalšie.
Vyhľadávanie nefunguje cez číslo listu vlastníka alebo s pomocou zadania mena, ale je treba zadať názov katastrálneho územia (mesto, obec), prípadne ulicu či súpisné číslo. Užívateľ má viacero možností na výber, akú podkladovú mapu použije (napríklad aj reálne zábery z vtáčej perspektívy).
Testovacia prevádzka potrvá do 30. septembra 2015. "V rámci testovacej prevádzky sa budú odstraňovať zistené chyby, aplikácia sa pred riadnym spustením zásadne meniť nebude," hovorí Michal Leitman z katastrálneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
Úrad sa chce zamerať najmä na posilnenie výkonu aplikácie, zrýchlenie odozvy a rozšíriť prístup aj pre iné krajiny. Minimálne pre členské štáty EÚ.
Počas pilotnej prevádzky môžete zistené chyby, nezrovnalosti, podnety na zlepšenie zasielať na e-mailovú adresu mapka@skgeodesy.sk.
Čo na mapách uvidíte?
Môže sa stať, že na mapách jedna parcela má podľa nákresov rozdielne tvary a iných vlastníkov. Napríklad pri registri C je vlastník neznámy a pri E nájdete viacero mien. Má to svoje dôvody.
Plocha Slovenskej republiky je rozčlenená z pohľadu katastra nehnuteľností (okrem administratívneho a iného členenia) na 7,3 milióna reálne existujúcich pozemkov v katastri evidovaných ako takzvané parcely registra C.
Tieto pozemky spravidla reálne existujú v teréne.
Vedeli ste?
Čo je to
Katastrálna mapa je technickým podkladom na evidovanie nehnuteľností v katastri. Katastrálna mapa sa tvorí a dopĺňa na mapových listoch v analógovej forme alebo v digitálnej forme ako vektorová katastrálna mapa.
Mapa určeného operátu je najvhodnejší operát zobrazujúci hranice pôvodných pozemkov.
K 5,7 miliónom týchto pozemkov je založený list vlastníctva, čo znamená, že k 78 percentám týchto pozemkov sú vlastnícke vzťahy evidované štandardným, želaným spôsobom.
Zvyšným 1,6 miliónom pozemkom polohovo zodpovedá zhruba 8,2 milióna parciel registra E.
"Tie reálne v teréne neexistujú, pretože z dôvodu historického a politického vývoja štátu boli fakticky zlúčené do väčších poľnohospodárskych, alebo lesných celkov, alebo sa v dôsledku množstva iných dôvodov ich konfigurácia v teréne zmenila v porovnaní s ich pôvodnou evidenciou," vysvetľuje Michal Leitman z katastrálneho odboru Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Pôvodná evidencia bola spravovaná prevažne v pozemkovej knihe.
K spomínaným 8,2 milióna parciel registra E boli na takmer 99 percent vlastnícke vzťahy tiež obnovené a sú evidované na listoch vlastníctva ako vlastníctvo, alebo správa k parcelám registra E.
Znamená to, že ak v katastri nie sú evidovaní vlastníci k reálnemu pozemku evidovanému ako parcela registra C, eviduje kataster vlastníkov k plochám reprezentovaným parcelami registra E, t. j. k pôvodným nehnuteľnostiam, ktoré absorboval kataster z predošlých evidencií a ku ktorým v zmysle zákonných postupov zaktualizoval vlastníkov.
"Údaje o vlastníkoch k jednotlivým pozemkov predstavujú pre prípadných záujemcov o kúpu okamžité informácie, ktoré je možné využiť pri prvotnej identifikácii vlastníckych vzťahov, dodáva Leitman.
(ht)