BRATISLAVA. Tempo rastu priemyselnej produkcie sa spomalilo aj v máji. Kým v apríli produkcia v slovenskom priemysle medziročne po očistení o vplyv počtu pracovných dní rástla o 4,7 %, tak v máji to bolo zvýšenie o 1,3 %.
Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, vývoj ovplyvnil rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,1 %, v priemyselnej výrobe o 1,2 % a pokles v ťažbe a dobývaní o 3,3 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v máji oproti aprílu vzrástla o 0,1 %.
Výroba elektrických zariadení
Zvýšenie celkovej produkcie priemyslu ovplyvnil rast najmä vo výrobe elektrických zariadení o 18,6 %, ďalej vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 33,8 %, ale aj vo výrobe výrobkov z gumy a plastu.
Produkcia však stúpla aj vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 4,7 %, vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 2,8 % a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 7,6 %.
Objem produkcie sa znížil vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 32 %, vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,2 %, vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 3,5 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 0,7 %.
Priemyselná produkcia stúpla
V priemere za päť mesiacov tohto roka priemyselná produkcia na Slovensku stúpla medziročne o 4,5 %. V tom v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzrástla o 6,8 %, v ťažbe a dobývaní o 5,4 % a v priemyselnej výrobe o 4,2 %.
Celkový rast produkcie súvisel so zvýšením hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 7 %, vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 18,7 %, vo výrobe elektrických zariadení o 14,3 %, v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 11,2 % a vo výrobe dopravných prostriedkov o 1,3 %.
Produkcia klesla len vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 12,5 %.
Dôvera v slovenskom priemysle ostáva podľa makroekonóma VÚB banky Andreja Aradyho naďalej veľmi rozkolísaná. Jún ale priniesol podľa neho po predošlom zhoršení opäť zlepšenie dôvery.
"Z vývoja za ostatné mesiace vyvodzujeme, že situácia ostáva neistá, ale naklonená miernemu rastu," povedal Arady.
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka rástli najmä očakávania priemyselných podnikov. "Predpokladáme preto, že aktuálne spomalenie priemyslu by mohlo mať len krátkodobý charakter a v druhej polovici roka by sa dynamika rastu priemyslu mohla opäť zrýchľovať," dodal Koršňák.