BRATISLAVA. Po týždňoch naťahovania poslala grécka vláda eurozóne zoznam opatrení, ktoré ju majú zachrániť pred krachom.
„Týmto návrhom Gréci potvrdzujú svoj záväzok na naplnenie reforiem, ktoré zaistia zotrvanie Grécka ako člena eurozóny a ukončia ekonomickú krízu,“ napísal premiér Alexis Tsipras.
Vďaka reformám chce krajina ušetriť približne trinásť miliárd eur. Na oplátku za škrty žiadajú Atény tretí balík pomoci na tri roky vo výške 53,5 miliardy eur.
O návrhu včera do neskorých hodín rokoval grécky parlament. Podporu Tsiprasovi sľubovala popoludní aj opozícia.
Proti sa stavala jeho vlastná Syriza. Nepáči sa jej, že návrh obsahuje aj ústupky, ktoré Gréci odmietli v referende. Zrušiť sa má napríklad zľava na DPH, ktorú majú ostrovy. Ostane len tým najodľahlejším.
Dnes budú o návrhu rokovať ministri krajín eurozóny. Ak sa dohodnú, nedeľňajší summit lídrov zrejme nebude.
1. Zmeny pre najchudobnejších
Jednou z najdôležitejších zmien, ktorá sa dotkne všetkých Grékov, ale najmä tých chudobnejších, je zvýšenie dane z pridanej hodnoty zo súčasných trinásť na 23 percent.
Výnimku dostali len základné potraviny, energie, ubytovacie služby či voda. Grékom zároveň ostala šesťpercentná sadzba dane na knihy, lieky a kultúru.
Zmeny podľa návrhu čakajú aj grécke úrady, kde by mali zamestnancom klesať mzdy až do roku 2019. Prejsť revíziou má aj sociálna starostlivosť. Grécka vláda sa zaviazala, že nájde spôsob, ako tu ušetriť pol percenta HDP.
Najchudobnejší dôchodcov prídu po reformách čiastočne o podporu prostredníctvom štátnych fondov. Do konca roka 2019 im zruší aj fond solidarity.
A po novom by mali penzisti platiť odvody na zdravotnú starostlivosť namiesto štyroch až šesť percent zo svojich dôchodkov.
Na druhej strane ceny nepatentovaných liekov by sa mali znížiť na polovicu.
2. Čo čaká strednú vrstvu
Grécky dôchodkový systém je najdrahší v Európskej únii, priemerný dôchodok je 850 eur. Výška penzií sa škrtala už niekoľkokrát, ale grécka vláda sa nakoniec rozhodla aj tu ešte pritvrdiť.
Hranicu odchodu do dôchodku zvýšila zo súčasných 62 na 67 rokov, stúpať má postupne do roku 2022. Výnimku majú len tí, ktorí odpracovali aspoň 40 rokov.
Až tri štvrtiny penzistov poberajú v súčasnosti predčasný dôchodok, v návrhu reforiem túto možnosť štát pod hrozbou sankcií zakazuje.
Zmeny pripravila grécka vláda aj pre firmy, ktoré budú namiesto súčasných 26 percent platiť zo svojich ziskov daň 28 percent. Tsipras tiež zrušil daňové výnimky pre farmárov a dotácie na spotrebnú daň z motorovej nafty.
Viac do štátnej kasy odvedú aj tí, ktorí prenajímajú svoje domy či byty. Pri ročnom príjme do 12-tisíc zaplatia daň pätnásť percent. Doteraz bola jedenásť percent.
3. Novinky pre bohatých
Pri ročnom príjme za prenájom domov či bytov nad 12-tisíc eur zaplatia Gréci daň 35 percent. V súčasnosti je 33 percent.
Viac štátu odvedú aj majitelia luxusných lodí. Namiesto súčasných desať percent odvedú daň na 13 percent. Okrem toho budú platiť aj tí, ktorých dĺžka jachty je päť metrov. Doteraz platili až za dlhšie ako desaťmetrové lode.
Po novom budú zdanené aj hazardné hry, a to 30-percentnou taxou. A zrušia sa platné výdavkové stropy pre súkromné kliniky.