Krajina sa určite nevyhne predčasným voľbám. Teraz však Grécko nemá na ne dostatok síl. Slovenka LENKA BORYSOVÁ pracuje od roku 2004 v gréckych novinách Ereyna v meste Trikala.
Aké sú odhady, že dopadne nočné hlasovanie poslancov o reformách?
„Približne štyridsať vládnych poslancov je proti dohode, očakáva sa, že budú hlasovať proti alebo sa zdržia hlasovania. Tsipras ich už vyzval, aby sa vzdali poslaneckých postov. Niektorí nad tým reálne uvažujú. Ale je vysoko nepravdepodobné, že by zákon o reformách neprešiel.“
Ako reagujú ostatné politické strany?
„Neodemokrati prehlasujú, že podporia dohodu. Podobne memorandisti z Pasoku a Potami. Nezávislí Gréci z vládnej koalície budú hlasovať podľa vlastného vedomia a svedomia. Ich predseda Kamennos tvrdil, že podporí premiéra, čím mnohých zmiatol, pretože bol proti dohode. Komunisti a Zlatý Úsvit (pravicoví extrémisti) už tradične nikdy s ničím nesúhlasia, ale je nepravdepodobné, že by sa ručičky váh dramatickejšie pohli smerom k nedohode.“
Nepovažujú Gréci referendum s odstupom času za zbytočné? Ukázalo sa, že reformy aj tak budú musieť akceptovať.
„Myslím si, že nie. Mali možnosť vyjadriť svoju nespokojnosť a nevôľu nad tým, kam rozhodnutia predchádzajúcich vlád doviedli krajinu. Tiež dali svetu najavo, že ako národ sú už unavení a ďalej nevládzu. Referendum ako také nemalo jasný kontext, keďže vyzývalo ľudí hlasovať za alebo proti návrhu, ktorý už nebol v platnosti. Preto sa to dodatočne interpretovalo ako odpoveď na príliš tvrdé ekonomické opatrenia.“
Nevnímajú Gréci premiéra Alexisa Tsiprasa ako „zradcu“ pre ústupky pri reformách?
„Zrejme je to zbožné prianie zvonku, ale opak je pravdou.