Bratislava 23.januára (TASR) - Sociálna poisťovňa má momentálne len obmedzené možnosti využívania takzvaného generálneho pardonu, v rámci ktorého mohla dlžníkom odpustiť penále v prípade, že zaplatili dlžnú istinu. Od novembra 2001 je totiž účinná novela zákona o štátnej pomoci, v zmysle ktorej sa aj odpustenie penále považuje za štátnu pomoc konkrétnemu subjektu.
"V praxi to znamená, že pokiaľ by sme aj odpustili penále, museli by sme ešte všetky tieto veci dávať na Úrad pre štátnu pomoc (ÚŠP) a keďže ide o nepriamu štátnu pomoc, je to procedurálne veľmi náročné," vysvetlil na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Sociálnej poisťovne Miroslav Knitl. Odpúšťanie penále pritom pre poisťovňu znamenalo nezanedbateľné príjmy na dlžnom poistnom a predstavovalo účinný nástroj práce s pohľadávkami. Správna rada poisťovne preto M. Knitlovi uložila riešiť tento problém s ÚŠP formou všeobecného odpustenia, ako je tomu v prípade Národného úradu práce (NÚP), alebo v podobe prípravy novej legislatívnej úpravy.
Podpredseda správnej rady poisťovne Marián Rybár zdôraznil, že poisťovňa hľadá aj ďalšie opatrenia na spomalenie rastu pohľadávok. Jedným z nich je, že ústredie sa bude zaoberať pohľadávkou, ktorá presiahne jeden milión korún.
Ako informoval M. Knitl, len za posledný rok vzrástli pohľadávky poisťovne o 5 miliárd Sk, čo však má na svedomí najmä rýchlo rastúce penále zo starých dlhov. V závere novembra evidovala poisťovňa vyše 58 miliárd Sk pohľadávok, len 40 % z toho však predstavovala istina a zvyšok tvorilo vyrubené penále. Asi 25 miliárd Sk reprezentujú dlhy podnikov v konkurze, z ktorých poisťovňa na základe existujúcej legislatívy nezíska nič, upozornil M. Knitl.
Riaditeľ pripomenul, že tento rok je posledným, kedy sa zo základného fondu nemocenského poistenia presúvajú peniaze do dôchodkového fondu poisťovne na vykrytie deficitu vo financovaní dôchodkov. Pri plánovaných zdrojoch vo výške 102,9 miliardy Sk a výdavkoch 97,6 miliardy Sk by mala poisťovňa ukončiť tohtoročné hospodárenie s bilančným prebytkom 5,3 miliardy Sk, ktorý použije práve na vyplácanie dávok dôchodcom. Rezortný minister v tejto súvislosti zdôraznil potrebu reformy dôchodkového systému, keďže v opačnom prípade by sa stále prehlbujúce schodky dôchodkového fondu museli riešiť len znižovaním dôchodkov, prípadne rastom odvodového zaťaženia.
Podpredseda správnej rady Sociálnej poisťovne za stranu zamestnancov Peter Gajdoš sa na stretnutí s novinármi kriticky vyjadril k valorizácii dôchodkov, s ktorou ráta rozpis rozpočtu poisťovne. Zohľadnených 5 % od júla tohto roka podľa neho dôchodcom nevykompenzuje "zdražovací balík" a odbory budú preto žiadať výraznejšie navýšenie.