Mottom šesťdňového podujatia je Building Trust (Vytvoriť dôveru). Na fóre sa očakáva účasť asi 2300 odborníkov na politiku, ekonomiku, kultúru a vedu. Ohlásený je aj príchod amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella a nového brazílskeho prezidenta Luiza Inácia da Silvu. Powell vystúpi v nedeľu, iba deň pred tým, ako zbrojní inšpektori OSN predložia Bezpečnostnej rade správu o svojej doterajšej činnosti v Iraku.
Na otváracom zhromaždení WEF vyslovili odborníci zdržanlivé prognózy vývoja svetovej ekonomiky. Príčinou tejto situácie je dopad recesie v USA, povedal Stephen Roach z newyorskej investičnej banky Morgan Stanley.
Veľkou neznámou na ceste k ozdraveniu svetovej ekonomiky je podľa americkej expertky Gaily Foslerovej hroziaci útok na Irak. Ten so sebou nesie nebezpečenstvo nových teroristických útokov, ktoré môžu mať negatívy vplyv na správanie konzumentov. USA by v takomto prípade hrozila nová recesia.
Kritici davoského fóra vyslovili požiadavku, aby veľké koncerny ručili za vážne ekonomické, spoločenské a ekologické škody, ktoré spôsobia. Nezáväzné dohody nestačia na zastavenie nebezpečných podnikateľských postupov firiem, povedal podpredseda hnutia Priatelia Zeme Tony Juniper na podujatí asi 30 mimovládnych organizácií (NGO), ktoré sa tiež koná v Davose.
V brazílskom meste Porto Alegre sa dnes začne Svetové sociálne fórum, ktoré má byť protiváhou WEF v Davose. Na tomto podujatí, ktoré trvá tiež šesť dní, sa zíde asi 100.000 odporcov globalizácie, politikov a intelektuálov.