Londýn 12. júla (TASR) - Svetové zásoby ropy sa síce míňajú rýchlejšie, než sa objavujú nové, no aj v prípade, že nebude objavené žiadne nové nálezisko, súčasné zásoby postačia svetu 40 rokov.
Významná energetická konzultačná spoločnosť IHS Energy Group vo svojom výročnom prieskume odhaduje svetové zásoby ropy na 1 100 miliárd barelov, čo pri súčasnej miere spotreby vystačí na ďalších 41 rokov. V roku 1991 boli zásoby odhadnuté na 1 207 miliardy barelov a pokrytie 48 rokov. Tieto údaje neobsahujú žiadny potenciálny objav nových nálezísk.
Ako sa na prieskum odvoláva agentúra Reuters, ťažba sa za posledných 10 rokov zvýšila z 68,5 na 73,6 milióna barelov denne.
Objavy nových nálezísk ropy boli vlani v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zriedkavé. IHS zistila, že počet nových vrtov dosiahol 826, čo je druhý najnižší údaj za posledné desaťročie.
Dve najväčšie ropné lokality posledných piatich rokov sú Kazachstan a Angola, ktoré sprístupňujú nové náleziská šesťnásobne rýchlejšie než vyťažia. Kazašské pole Kašagan-východ sa na vlani objavených náleziskách (14,3 miliardy barelov) podieľalo takmer polovicou a susedné pole Kašagan-západ obsahuje rezervy odhadované na 6,4 až 10,0 miliardy barelov. Naproti tomu, napríklad, Británia míňa svoje rezervy päťnásobne rýchlejšie, než objavuje nové a v prípade Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) ide o trojnásobok.
Na rozdiel od ropy sú zásoby zemného plynu stabilné, keďže nové objavy vyrovnávajú objem ťažby. IHS odhaduje súčasné rezervy zemného plynu na 166,4 bilióna kubických metrov, čo je oproti roku 1991 prakticky nezmenená úroveň. Ročná ťažba sa za posledných 10 rokov zvýšila o 16% a súčasné zásoby, aj bez nových nálezísk, postačia svetu 64 rokov.
Objavovanie nových zdrojov zemného plynu sa po stagnácii v rokoch 1992 až 1997 opäť rozbieha a Kazachstan zabezpečil zvýšenie zásob v rozsahu, nevídanom od objavenia iránskeho poľa Južný Pars v roku 1991.
* 1 sov