.
BRATISLAVA. Dovoz rastlín, drevín, či sadeníc z dovolenkových destinácií môže predstavovať vážne riziko zavlečenia karanténnych škodlivých organizmov a môžu byť zdrojom ich rozšírenia na území Slovenska.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky preto vyzvalo občanov, aby neprivážali žiadne rastliny alebo ich časti z tretích krajín, ale ani z krajín Európskej únie. Predstavujú hrozbu pre poľnohospodárstvo, pre životné prostredie, ale môže to mať aj vážne sociálne a finančné dosahy.
Dovoz z južného Talianska
"Špeciálne upozorňujeme na nebezpečenstvo zavlečenia a rozšírenia ochorenia, ktoré spôsobuje baktéria Xylella fastidiosa. Môže sa rozšíriť dovozom rastlín z južného Talianska, hlavne z oblasti Apulia, kde sa ochorenie vyskytuje a likviduje najmä olivové sady a oleandre," zdôraznil odbor rastlinnej výroby rezortu.
Vedecké hodnotenie rizika Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín deklaruje, že až 300 rastlinných druhov môže byť náchylných na napadnutie touto baktériou, ktorá spôsobuje ich odumretie.
Výskyt ochorenia v slovenských podmienkach by mal za následok pálenie napadnutých stromov, ale aj všetkých hostiteľských rastlinných druhov v okruhu 100 metrov od napadnutého jedinca.
Koncom júna Taliansky národný úrad ochrany rastlín oznámil, že na svojom území zistil ďalších päť rastlinných druhov, ktoré boli pozitívne testované a potvrdila sa v nich prítomnosť baktérie. Francúzsko potvrdilo prítomnosť baktérie na Korzike. Postihnuté okrasné rastliny boli dovezené aj z Kostariky a Hondurasu.
Dnešným dňom členské štáty EÚ podporili posilnené opatrenia navrhované Európskou komisiou na predchádzanie ďalšiemu zavlečeniu a šíreniu baktérie Xylella fastidiosa.
Len zo škôlok
Ministerstvo vyzvalo aj profesionálnych pestovateľov a dovozcov, aby sa vyvarovali akýmkoľvek dovozom rastlín alebo ich častí z južného Talianska. Dovozy na profesionálne účely môžu byť realizované len zo škôlok, ktoré sú mimo napadnutého územia Talianska.
Ďalšie informácie poskytuje odbor ochrany rastlín Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave na tel. 02/59 880 345, ochrana@uksup.sk.