Text vznikol vďaka spolupráci s portálom hladacipokladov.sk
Letné prázdniny utekajú, september sa blíži, na nedávno absolvované štátnice už padol prach. Váš životopis je dôkazom, že ste počas štúdia nelenili – absolvovali ste stáž v zahraničí či rôzne brigády. Ste akčný a iniciatívny, na pracovných pohovoroch máte vyhraté, myslíte si. Žiaľ, nie tak celkom. Svoje skúsenosti musíte na pohovore dobre predať.
V praxi uchádzači na otázku „Pracovali ste cez prázdniny v USA, čo Vám tá skúsenosť dala? “ odpovedajú: „Zlepšil/a som si angličtinu a spoznal/a inú kultúru.“ Je to síce pravdivá odpoveď ale na pohovore s ňou nezahviezdite. Bežne ju používa takmer každý absolvent. Tak čo s tým?
Spíšte si zoznam zručností
Porozmýšľajte o práci, ktorú ste robili:
- Nenaučili vás smeny v preplnenom podniku či vypredanom hoteli lepšie zvládať stresové situácie?
- Nestali ste sa flexibilnejším vďaka tomu, že ste museli často zaskakovať za vašich kolegov aj v dňoch voľna
- Doviedli ste svojim prístupom k úsmevu a spokojnosti nepríjemného zákazníka? Pochváľte sa svojou proklientskou orientáciou.
- Strávili ste dva mesiace mimo rodiny, priateľov a zázemia? Určite ste sa stali samostatnejším.
- Ďalšími takzvanými soft skills, ktoré človek zákonite pri takýchto zážitkoch získa, sú disciplína, schopnosť prekonávať výzvy, pozitívny prístup, schopnosť riešiť problémy či pracovať v tíme.
Prezentujte svoj potenciál
Na tom, že vaša brigáda nijako nesúvisela s prácou, ktorú by ste po škole chceli robiť, vôbec nezáleží.
To, že ste namiesto ležania na pláži a účasti na každej párty v meste v lete pracovali (či už v banke, v hoteli, ako au-pair alebo ako manuálny pracovník) je pre personalistu znamenie, že ste motivovaný, ambiciózny človek, ktorý má potenciál stať sa vynikajúcim zamestnancom.
Vysvetlite na pohovore dôvody, prečo ste sa rozhodli cez leto vzdelávať a pracovať – všetko od „chcel som sa finančne osamostatniť od rodičov“ po „chcel som sa naučiť niečo nové a rozšíriť si obzory“ vám pridá body naviac.
Ukážte, že ste pripravený učiť sa nové veci, máte motiváciu a základné zručnosti dôležité pre vykonávanie akejkoľvek práce.
Ukážte na pohovore svoje výsledky
Keď opisujete svoje skúsenosti, nehovorte len o tom, čo ste robili, ale aj o tom, aké boli výsledky vašej práce. Vytvorili ste v bare, kde ste pracovali lepší systém prijímania objednávok alebo ste počas praxe v korporácii pomohli zautomatizovať nejaký interný proces?
Prichádzali ste s návrhmi a prezentovali ich vašim nadriadeným? Že neboli prijaté? To nie je tak dôležité ako fakt, že vám záleží na tom, čo robíte a hľadáte priestor pre zlepšenia. Ukážte personalistovi, že ste cieľavedomý a záleží vám na vašich výsledkoch.
Buďte úprimný a prekvapte sebareflexiou
Pripravte sa aj na to, že sa vás personalista spýta, či ste spravili počas vašej stáže či brigády nejaké chyby a ako ste sa z nich poučili. Táto otázka nie je príjemná ani pre človeka s mnohoročnou praxou.
Ste len na začiatku kariéry a vedieť si uvedomiť a priznať svoje prešľapy už v takom mladom veku je obdivuhodné. Nebojte sa preto ukázať zmysel pre sebareflexiu a zároveň schopnosť poučiť sa z vlastných chýb.
Autorka je konzultantkou v personálnej agentúre Synergie Slovakia
Zdroje: How to Sell Your Internship Experience in a Job Interview, blog.adamsandgarth.com, David Harrington, How To Sell Your International Internship – Alumni Tips, TheInternGroup.com
Autor: Mária Miškeová