Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačeného vydania denníka SME
ATÉNY, BRATISLAVA. V príbehu okolo gréckej krízy to mala byť ďalšia zo série drám a ak by sa naplnili najhoršie scenáre, Atény by opäť raz čelili bankrotu. Tentoraz už definitívnemu. Nemecký parlament však včera nový balík finančnej pomoci Grécku v hodnote 86 miliárd eur schválil.
Prekvapivo hladko a bez búrlivejších debát. Gréci tak prekonali poslednú prekážku na ceste k vyplateniu finančnej injekcie, bez ktorej by neboli schopní splácať svoje záväzky. Už dnes majú Európskej centrálnej banke splatiť 3,2 miliardy eur.
Presvedčivý Schäuble
Za nový už tretí grécky balík hlasovalo až 453 členov Bundestagu, proti bolo len 113 poslancov. Okrem kancelárky Angely Merkelovej na všetko dohliadal najmä minister financií Wolfgang Schäuble.
V emotívnom vystúpení na poslancov apeloval, aby hlasovali zodpovedne, aj keď rozhodovanie neoznačil za ľahké. „Ak Grécko dodrží svoje záväzky a program kompletne a odhodlaneho implementuje, potom jeho ekonomika bude môcť opäť rásť,“ vyhlásil.
Holandsku hrozí pád vlády
Novú pomoc Grécku však podobne hladko neschválili vo všetkých krajinách eurozóny. Nie všade na to treba aj súhlas parlamentu. Takou krajinou je aj Holandsko.
Vláda premiéra Marka Rutteho nový balík odsúhlasila, ale opozícii na čele s kontroverzným lídrom Strany za slobodu (PVV) Geertom Wildersom sa to nepáči. Rutteho označil za klamára a prirovnal ho k Pinokiovi. Holandský premiér totiž ešte v roku 2012 vyhlasoval, že „Grékom nedá ani cent“.
Wilders mu teraz jeho slová pripomenul a jeho vládu chce položiť. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Rutteho kabinetu malo byť na programe už včera.
Grécky parlament schválil nové reformy výmenou za ďalšiu finančnú pomoc ešte v polovici júla. Premiér Alexis Tsipras však vo svojej strane Syriza čelí rozkolu a krajinu by už tento rok mohli čakať predčasné voľby.