BRATISLAVA. Čo všetko treba ošetriť v zmluvách s talianskym koncernom Enel v prípade, že by od neho vláda Roberta Fica (Smer) kupovala podiel v Slovenských elektrárňach?
Tak s tým chce vláde pomôcť česko-slovenská advokátska kancelária Havel, Holásek & Partners v spolupráci s konzultačnou firmou Centire.
Podľa informácií denníka SME sú jediným záujemcom o túto zákazku. „Môžem potvrdiť, že sme ponuku podali a máme záujem pracovať na tejto transakcii,“ povedala SME hovorkyňa právnikov Veronika Ryšávková.
Prestížna kancelária
Havel, Holásek & Partners patrí medzi najväčšie česko-slovenské advokátske kancelárie. Medzinárodné právnické rebríčky ju radia medzi najlepšie v Česku a na Slovensku.
V počte transakcií, pri ktorých asistovala v rokoch 2009 až 2013, bola podľa agentúry Thomson Reuters lídrom na českom trhu advokácie.
Podľa týždenníka Trend zamestnáva Havel, Holásek & Partners najviac právnikov spomedzi česko-slovenských kancelárií.
Jej advokáti radili napríklad britskej firme Cineworld Group, keď vlani kupovala svojho rivala Cinema City International, ktorý má kiná aj na Slovensku a v Česku. Hodnota transakcie bola okolo pol miliardy britských libier
Bratislavská pobočka Havel, Holásek & Partners mala vlani obrat 2,6 milióna eur, medziročne sa teda znížil o 13 percent.
Ide však len o výsledky bratislavskej pobočky, celkovo totiž advokátska kancelária rastie od roku 2001, kedy vznikla. Vlani sa jej celkový obrat posilnil asi o 11 percent zo 461 miliónov na 515 miliónov českých korún (19,1 mil. eur).
Bratislavská pobočka patrí medzi top 10 najväčších advokátskych kancelárií na Slovensku.
Zastupovali aj Interblue Group
V roku 2013 zastupovala advokátska kancelária Havel, Holásek & Partners aj spoločnosť Interblue Group.
Ide o garážovú firmu, ktorej ministerstvo životného prostredia vedené nominantmi Slovenskej národnej strany za prvej vlády Roberta Fica predalo emisné povolenky hlboko pod cenu. Slovensko na tomto obchode prerobilo 47 miliónov eur.
Spoločnosť Interblue cez advokátov z Havel, Holásek & Partners 16. mája 2013 doručila na ministerstvo životného prostredia výzvu, aby jej predali aj ďalšie emisné povolenky podľa nevýhodnej zmluvy z roku 2008.
Odvtedy sa Interblue ministerstvu neozvala. Nie je teda známe, či túto garážovú firmu naďalej zastupuje kancelária Havel, Holásek & Partners.
Hudák: Cena vyššia ako naše očakávania
Minister hospodárstva Vazil Hudák v stredu nepotvrdil meno firmy, ktorá sa uchádza o zákazku na poradenstvo pri odkúpení časti Slovenských elektrární. Potvrdil iba to, že prišla len jedna ponuka.
„V pondelok sme dostali len jednu ponuku, od jedného konzorcia,“ povedal Hudák pre agentúru TASR. Je to podľa neho nová situácia, ktorá mení aj ďalší postup pri výbere.
„Druhým aspektom je, že ponuka je výrazne vyššia, ako tá, ktorú sme definovali v zadaní. Budeme musieť trochu transformovať výberový proces poradcu,“ dodal Hudák.
O zákazku sa pritom mohli uchádzať aj ďalšie dve konzorciá, s ktorými má ministerstvo hospodárstva uzatvorené rámcové dohody.
Ide o advokátsku kanceláriu Ružička Csekes v spolupráci s konzultačnou firmou KPMG alebo o advokátsku kanceláriu White & Case v spolupráci s konzultačnou firmou Wood & Company. Tieto dve konzorciá však nakoniec ponuku nedali.
Vyberú poradcu ešte tento mesiac?
Hudák nepochybuje o tom, že štát poradcu potrebuje. „Ide o veľmi dôležité rozhodnutie, ktoré musí vláda urobiť z hľadiska ďalšieho postupu v Slovenských elektrárňach,“ vyhlásil vo štvrtok.
„Nemôžeme taktiež oddeliť záležitosti v elektrárňach od celkovej úlohy štátu v energetike na Slovensku, pretože sa jedná o strategický sektor,“ dodal.
Poradcu si má vláda vybrať do konca augusta. Tento termín môže byť posledným termínom, do kedy si taliansky koncern Enel vyberie favorita, s ktorým bude rokovať o zmluve.
Potvrdenými záujemcami sú slovensko-maďarské konzorcium Slovnaft/MVM Group a potom Energetický a průmyslový holding.
Do hry sa môže dostať aj čínska nukleárna spoločnosť CNNC. Jej analytici totiž v týchto dňoch zbierajú podľa zdrojov denníka SME informácie o stave spoločnosti.
Aktualizované 8. septembra 2015 o 15:46: V pôvodnom článku bol vložený príspevok Facebook skupiny „Opravme justíciu“, ktorý obsahoval rebríček pätnástich najväčších právnických firiem na Slovensku podľa obratu za rok 2014. V rebríčku bolo chybne uvedené, že advokát Martin Krivák dosiahol vlani obraz cez 2 milióny. V skutočnosti tento obrat dosiahla právnická firma Krivak & Co, s. r. o., ktorej je Martin Krivák jediným spoločníkom.
Plnomocenstvo Interblue pre Havel, Holásek & Partners