SME

Čína spustila lavínu, svetové trhy zachvátil masívny prepad

Panika sa z čínskeho akciového trhu preniesla na burzy po celom svete. Straty už dosiahli päť biliónov dolárov. Klesať začali aj americké akcie.

Ilustračná foto.Ilustračná foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Dnešný deň sa na finančných trhoch nesie v znamení masívneho prepadu. Po tom, čo čínsky akciový trh utrpel najväčší prepad od začiatku finančnej krízy, sa situácia preniesla na trhy po celom svete.

Hodnota svetových akcií sa už od začiatku devalvácie čínskeho juanu znížila o päť biliónov dolárov.

Hneď po otvorení londýnskej burzy klesol hlavný európsky burzový index Euro Stoxx 50 o 3,05 percenta, momentálne ukazuje pokles o 6,83 percenta.

Britský index FTSE100 klesol ráno o 2,7 percenta, čo predstavuje stratu vo výške viac ako 40 miliárd libier, krátko pred štvrtou hodinou popoludní ukazoval pokles o 5,25 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Pokles zaznamenali aj ostatné európske indexy, francúzsky CAC40 klesol ráno o 2,75 percenta, krátko pred štvrtou popoludní zaznamenal pokles o 7,88 percenta. Nemecký index DAX ráno klesol o 2,6 percenta, popoludní zaznamenal pokles o 6,54 percenta.

// Newyorská burza sa otvorila o 15:30 popoludní stredoeurópskeho času. Analytici predpovedali, že ju čaká rovnaký otras, aký dnes ráno zažili európske trhy. Americký Dow Jones index sa krátko po otvorení newyorskej burzy prepadol o tisíc bodov, teda o 6 percent.

Po dvadsiatich minútach sa však začal index stabilizovať, krátko pred štvrtou popoludní ukazoval pokles o 3,92 percenta.

Najväčší prepad Burzy na všetkých kontinentoch klesajú, lebo investori sa obávajú "tvrdého pristátia čínskej ekonomiky", čo inými slovami znamená, že sa druhá najsilnejšia svetová ekonomika dostane do krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Čínske akcie dnes totiž zažili najväčší prepad od roku 2007. Šanghajský burzový index sa prepadol o 8,5 percenta a Hongkongský Hang Seng zaznamenal stratu 6,5 percenta, čo je najväčší prepad od roku 2011.

Klesal rovnako aj japonský Nikkei, ktorý v pondelok zaznamenala najväčší denný pokles od júna 2013. Japonský hlavný index klesol o 4,6 percenta na 18 540,68 bodu. Širší Topix oslabil o 5,9 percenta na 1 480,87 bodu.

Podľa analytika Sberbank Vladimíra Vaňa sa čínsky akciový trh prepadáva kvôli spľasnutiu nedávnej akciovej bubliny.

"Tá nebola fundamentálne podložená. Od júna 2014 do júna tohto roka vzrástli čínske akciové indexy o viac než 150 percent, pričom reálna ekonomika v rovnakom období zaznamenala spomalenie rastu na druhú najnižšiu úroveň od konca roka 2001," hovorí Vaňo.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik zároveň dodáva, že "americké akcie zaznamenávajú korekciu po nedávnych historických rekordoch najmä kvôli obavám z toho, aký vplyv bude mať končiace sa uvoľnenie menovej politiky americkej centrálnej banky na hospodárenie firiem".

// Ropa klesá, Čína všetko mení Podľa ekonómky Markéty Šichtařovej majú svetové akcie za sebou najhorší týždeň za posledný rok. Na druhej strane však nižší čínsky dopyt po komoditách tlačí ceny komodit nadol - ropa zažíva najdlhšiu sériu týždňových strát za posledných 29 rokov a stále ešte nenašla svoje dno.

"Keď sa v tejto situácii prenesieme do Európy, môžeme do tejto mizérie pridať ďalšie dve ingrediencie," hovorí Šichtařová.

"Masívna imigračná vlna, ktorá Európu ekonomicky aj politicky vyčerpáva a taktiež Grécko, ktorého sága má ešte ďaleko do konca," vysvetľuje ekonómka. Tvrdí, že doposiaľ sa mohlo zdať, že Európa zažije hospodárske zrýchľovanie, zlepšenie spotrebiteľskej nálady a s odstupom roku či dvoch aj zvýšenú infláciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pod vplyvom Číny sa ale teraz všetko mení. "Európa bude čeliť niečomu, čo môžeme nazvať ako ´japonský syndróm´. To v praxi znamená, že bude prechádzať niekoľkoročnému obdobiu nízkeho rastu a to sotva okolo nuly alebo tesne nad nulou spojeného s deflačnými tlakmi, veľmi uvoľnenou menovou politikou a nízkymi úrokovými sadzbami," dodáva ekonómka.

Euro posilnilo Spoločná európska mena v pondelok oproti doláru stúpla na 6,5-mesačné maximum a japonský jen sa voči americkej mene vyšplhal najvyššie za tri mesiace.

Investori totiž pre obavy zo spomalenia čínskej a globálnej ekonomiky predávali riskantnejšie aktíva a uchyľovali s ak menám, ktoré považujú za bezpečné útočiská.

Euro posilnilo až na 1,1500 USD/EUR, čiže sa dostalo najvyššie od februára. Neskôr ustúpilo na 1,1480 USD/EUR, čo však stále znamenalo, že v porovnaní s predošlým obchodovacín dňom bolo vyššie o 0,8 %.

SkryťVypnúť reklamu

Oproti jenu dolár klesol o 1,3 % na 120,25 JPY/USD, čiže na najnižšiu úroveň od polovice mája. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných šiestich hlavných svetových mien, si odpísal 0,9 %.

Investori, ktorí predpokladali, že centrálna banka USA v septembri zvýši úroky, totiž toto očakávanie odsunuli na neskôr.

Podľa agentúry Bloomberg sa kvôli Číne prudko prepadá ruský rubeľ, ten dosahuje historické minimum zo začiatku roka. Momentálne voči doláru oslabil o dve percentá, jeho hodnota je 70,5 rubľov za jeden dolár.

Ekonóm: Na obzore môže byť ďalšia finančná kríza Finančné trhy po celom svete sa včera zobudili do čierneho pondelka. Podľa analytika TRIM Broker Ronalda Ižipa to môže byť znamenie, že sa na obzore črtá ďalšia finančná kríza.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je dôvodom súčasnej situácie na svetových trhoch?

„Je tam viac faktorov naraz, no spúšťačom je Čína. Problém pritom nie je len v jej ekonomike, ale aj na finančnom trhu, ktorý dospel do fázy prasknutia bubliny. Tá praskla hlavne pre spomalenie sa čínskej ekonomiky. Problémy však nespôsobila iba Čína. Už niekoľko mesiacov vidíme, že americké akcie nerastú. Je to preto, že Fed (centrálna banka USA) sa chystá zvýšiť úrokové sadzby a sprísniť monetárnu politiku, čím by sa peniaze stali menej dostupnými a drahšími. Na súčasnú situáciu tiež vplýva globálna inflácia a súčasné klesajúce ceny ropy.“

Ako sa bude situácia vyvíjať v najbližších dňoch?

„Uvidíme, ako budú ďalej reagovať finančné trhy. Momentálne vidíme náznaky paniky a straty dôvery. Znamenať to môže dve veci. Buď centrálne banky prídu s riešením, ako podporiť ekonomický rast, alebo budeme svedkami ďalšieho väčšieho poklesu na akciových trhoch, čo je podľa mňa pravdepodobnejší scenár. Čoskoro môžeme uvidieť, že svetová ekonomika bude rásť ešte menej ako doteraz, a preto, môžeme začať hovoriť o recesii. To by bolo znamenie, že na obzore môže byť nová kríza a táto situácia je jej symptómom.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže nám hrozí ďalšia finančná kríza?

„Je to určite reálne. Hlavne vzhľadom na to, že svetová ekonomika vôbec nerastie tak, ako sa očakávalo. Dôvodom je najmä fakt, že kroky, ktoré robili vlády a centrálne banky, nemali žiadny reálny efekt na zvýšenie produktivity. To, čo sa spravilo, bolo iba oddialením problémov do budúcna a tá budúcnosť už možno začína prichádzať.“

Dá sa to ešte odvrátiť?

„Určite dá. Záleží na tom, čo spravia centrálne banky. Keď Fed odloží zvyšovanie úrokových sadzieb, Čína zavedie kvantitatívne uvoľňovanie a Európa to svoje rozšíri, ekonomike to pomôže.“

A nebude to iba ďalšie odďaľovanie krízy?

„Určite áno, lebo kroky, ktoré robia centrálne banky sú väčšinou iba monetárneho charakteru a nemajú vplyv na produktivitu v ekonomike. Kľúčovú zmenu musia spraviť vlády pomocou štrukturálnych reforiem. Vlády po celom svete však v tejto úlohe viac­menej zlyhávajú, respektíve ich reformy sú minimálne.“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.782
CZK 24.995
JPY 162.090
CAD 1.581
GBP 0.856
HUF 407.730
PLN 4.293
CHF 0.926
SEK 11.155

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 415
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 464
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 863
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 185
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 059
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 669
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 22 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 392
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 225
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 913
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 275
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vladimír Šimoňák.

Chorvátsko intenzívne uvažuje nad rozvojom jadrového programu.


TASR 1
Ilustračné foto

Ako dôvod uviedla eskaláciu napätia vo svetovom obchode.


TASR

Veľkou mierou výsledky ovplyvnila produkcia v oblasti verejnoprospešných podnikov.


TASR
Ilustračná snímka.

Očakáva pokles objemu svetového obchodu o 0,2 percenta.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 669
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 22 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 392
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 225
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 913
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 275
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu