BRATISLAVA. Dnešný deň sa na finančných trhoch nesie v znamení masívneho prepadu. Po tom, čo čínsky akciový trh utrpel najväčší prepad od začiatku finančnej krízy, sa situácia preniesla na trhy po celom svete.
Hodnota svetových akcií sa už od začiatku devalvácie čínskeho juanu znížila o päť biliónov dolárov.
Hneď po otvorení londýnskej burzy klesol hlavný európsky burzový index Euro Stoxx 50 o 3,05 percenta, momentálne ukazuje pokles o 6,83 percenta.
Britský index FTSE100 klesol ráno o 2,7 percenta, čo predstavuje stratu vo výške viac ako 40 miliárd libier, krátko pred štvrtou hodinou popoludní ukazoval pokles o 5,25 percenta.
Pokles zaznamenali aj ostatné európske indexy, francúzsky CAC40 klesol ráno o 2,75 percenta, krátko pred štvrtou popoludní zaznamenal pokles o 7,88 percenta. Nemecký index DAX ráno klesol o 2,6 percenta, popoludní zaznamenal pokles o 6,54 percenta.
// Newyorská burza sa otvorila o 15:30 popoludní stredoeurópskeho času. Analytici predpovedali, že ju čaká rovnaký otras, aký dnes ráno zažili európske trhy. Americký Dow Jones index sa krátko po otvorení newyorskej burzy prepadol o tisíc bodov, teda o 6 percent.
Po dvadsiatich minútach sa však začal index stabilizovať, krátko pred štvrtou popoludní ukazoval pokles o 3,92 percenta.
Najväčší prepad Burzy na všetkých kontinentoch klesajú, lebo investori sa obávajú "tvrdého pristátia čínskej ekonomiky", čo inými slovami znamená, že sa druhá najsilnejšia svetová ekonomika dostane do krízy.
Čínske akcie dnes totiž zažili najväčší prepad od roku 2007. Šanghajský burzový index sa prepadol o 8,5 percenta a Hongkongský Hang Seng zaznamenal stratu 6,5 percenta, čo je najväčší prepad od roku 2011.
Klesal rovnako aj japonský Nikkei, ktorý v pondelok zaznamenala najväčší denný pokles od júna 2013. Japonský hlavný index klesol o 4,6 percenta na 18 540,68 bodu. Širší Topix oslabil o 5,9 percenta na 1 480,87 bodu.
Podľa analytika Sberbank Vladimíra Vaňa sa čínsky akciový trh prepadáva kvôli spľasnutiu nedávnej akciovej bubliny.
"Tá nebola fundamentálne podložená. Od júna 2014 do júna tohto roka vzrástli čínske akciové indexy o viac než 150 percent, pričom reálna ekonomika v rovnakom období zaznamenala spomalenie rastu na druhú najnižšiu úroveň od konca roka 2001," hovorí Vaňo.
Analytik zároveň dodáva, že "americké akcie zaznamenávajú korekciu po nedávnych historických rekordoch najmä kvôli obavám z toho, aký vplyv bude mať končiace sa uvoľnenie menovej politiky americkej centrálnej banky na hospodárenie firiem".
// Ropa klesá, Čína všetko mení Podľa ekonómky Markéty Šichtařovej majú svetové akcie za sebou najhorší týždeň za posledný rok. Na druhej strane však nižší čínsky dopyt po komoditách tlačí ceny komodit nadol - ropa zažíva najdlhšiu sériu týždňových strát za posledných 29 rokov a stále ešte nenašla svoje dno.
"Keď sa v tejto situácii prenesieme do Európy, môžeme do tejto mizérie pridať ďalšie dve ingrediencie," hovorí Šichtařová.
"Masívna imigračná vlna, ktorá Európu ekonomicky aj politicky vyčerpáva a taktiež Grécko, ktorého sága má ešte ďaleko do konca," vysvetľuje ekonómka. Tvrdí, že doposiaľ sa mohlo zdať, že Európa zažije hospodárske zrýchľovanie, zlepšenie spotrebiteľskej nálady a s odstupom roku či dvoch aj zvýšenú infláciu.
Pod vplyvom Číny sa ale teraz všetko mení. "Európa bude čeliť niečomu, čo môžeme nazvať ako ´japonský syndróm´. To v praxi znamená, že bude prechádzať niekoľkoročnému obdobiu nízkeho rastu a to sotva okolo nuly alebo tesne nad nulou spojeného s deflačnými tlakmi, veľmi uvoľnenou menovou politikou a nízkymi úrokovými sadzbami," dodáva ekonómka.
Euro posilnilo Spoločná európska mena v pondelok oproti doláru stúpla na 6,5-mesačné maximum a japonský jen sa voči americkej mene vyšplhal najvyššie za tri mesiace.
Investori totiž pre obavy zo spomalenia čínskej a globálnej ekonomiky predávali riskantnejšie aktíva a uchyľovali s ak menám, ktoré považujú za bezpečné útočiská.
Euro posilnilo až na 1,1500 USD/EUR, čiže sa dostalo najvyššie od februára. Neskôr ustúpilo na 1,1480 USD/EUR, čo však stále znamenalo, že v porovnaní s predošlým obchodovacín dňom bolo vyššie o 0,8 %.
Oproti jenu dolár klesol o 1,3 % na 120,25 JPY/USD, čiže na najnižšiu úroveň od polovice mája. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných šiestich hlavných svetových mien, si odpísal 0,9 %.
Investori, ktorí predpokladali, že centrálna banka USA v septembri zvýši úroky, totiž toto očakávanie odsunuli na neskôr.
Podľa agentúry Bloomberg sa kvôli Číne prudko prepadá ruský rubeľ, ten dosahuje historické minimum zo začiatku roka. Momentálne voči doláru oslabil o dve percentá, jeho hodnota je 70,5 rubľov za jeden dolár.
Ekonóm: Na obzore môže byť ďalšia finančná kríza Finančné trhy po celom svete sa včera zobudili do čierneho pondelka. Podľa analytika TRIM Broker Ronalda Ižipa to môže byť znamenie, že sa na obzore črtá ďalšia finančná kríza.
Čo je dôvodom súčasnej situácie na svetových trhoch?
„Je tam viac faktorov naraz, no spúšťačom je Čína. Problém pritom nie je len v jej ekonomike, ale aj na finančnom trhu, ktorý dospel do fázy prasknutia bubliny. Tá praskla hlavne pre spomalenie sa čínskej ekonomiky. Problémy však nespôsobila iba Čína. Už niekoľko mesiacov vidíme, že americké akcie nerastú. Je to preto, že Fed (centrálna banka USA) sa chystá zvýšiť úrokové sadzby a sprísniť monetárnu politiku, čím by sa peniaze stali menej dostupnými a drahšími. Na súčasnú situáciu tiež vplýva globálna inflácia a súčasné klesajúce ceny ropy.“
Ako sa bude situácia vyvíjať v najbližších dňoch?
„Uvidíme, ako budú ďalej reagovať finančné trhy. Momentálne vidíme náznaky paniky a straty dôvery. Znamenať to môže dve veci. Buď centrálne banky prídu s riešením, ako podporiť ekonomický rast, alebo budeme svedkami ďalšieho väčšieho poklesu na akciových trhoch, čo je podľa mňa pravdepodobnejší scenár. Čoskoro môžeme uvidieť, že svetová ekonomika bude rásť ešte menej ako doteraz, a preto, môžeme začať hovoriť o recesii. To by bolo znamenie, že na obzore môže byť nová kríza a táto situácia je jej symptómom.“
Takže nám hrozí ďalšia finančná kríza?
„Je to určite reálne. Hlavne vzhľadom na to, že svetová ekonomika vôbec nerastie tak, ako sa očakávalo. Dôvodom je najmä fakt, že kroky, ktoré robili vlády a centrálne banky, nemali žiadny reálny efekt na zvýšenie produktivity. To, čo sa spravilo, bolo iba oddialením problémov do budúcna a tá budúcnosť už možno začína prichádzať.“
Dá sa to ešte odvrátiť?
„Určite dá. Záleží na tom, čo spravia centrálne banky. Keď Fed odloží zvyšovanie úrokových sadzieb, Čína zavedie kvantitatívne uvoľňovanie a Európa to svoje rozšíri, ekonomike to pomôže.“
A nebude to iba ďalšie odďaľovanie krízy?
„Určite áno, lebo kroky, ktoré robia centrálne banky sú väčšinou iba monetárneho charakteru a nemajú vplyv na produktivitu v ekonomike. Kľúčovú zmenu musia spraviť vlády pomocou štrukturálnych reforiem. Vlády po celom svete však v tejto úlohe viacmenej zlyhávajú, respektíve ich reformy sú minimálne.“
Autor: mra