BRATISLAVA. Zatiaľ čo americkí a európski ekonómovia majú obavy, že roboty vytlačia ľudí z trhu práce, Japonci strach nemajú.
Podľa agentúry Bloomberg zavádzanie robotov do výroby a služieb pomáha v Japonsku riešiť rýchle starnutie obyvateľov, klesajúcu pracovnú silu a odpor k imigrácii.
Japonsko je už teraz robotickou veľmocou a premiér ŠinzoAbe chce naštartovať robotickú revolúciu.
Parlament spustil päťročný program podpory umelej inteligencie v továrňach, dodávateľských reťazcoch, stavebníctve a zdravotnej starostlivosti. Investície do trhu robotiky by do roku 2020 mali dosiahnuť takmer 20 miliárd amerických dolárov.
„Nedostatok pracovnej sily je taký vážny problém, že firmy nemajú inú možnosť ako zvýšiť efektivitu práce.“ Povedal pre Bloomberg Hadžime Šodži, riaditeľ Ázijsko – pacifickej technologickej vetvyspoločnosti Boston Consulting Group.
Podľa Bloombergu by roboty v Japonsku mohli do roku 2025 ušetriť firmám štvrtinu nákladov.
To, že je Japonsko už teraz robotickou veľmocou potvrdzuje napríklad aj hotel v meste Sasebo. Podľa britského Guardianu ľudí na recepcii privíta anglicky rozprávajúci dinosaurus a po japonsky hostí víta robotická žena. Hosťom poradia - “Ak sa chcete ubytovať, stlačte jednotku.”
Automatický vozík odnesie batožinu do izby, ktorú upratujú tiež roboty.
Vyššia efektivita práce
Spoločnosť Toho Holdings, ktorá vyrába vakcíny a medicínske pomôcky zamestnáva dnes 130 pracovníkov. Vďaka robotom je to o polovicu menej ľudí ako v inej, podobne veľkej firme.
Podľa výkonného riaditeľa Mitsua Morikuba ovládajú roboty 65 percent výroby a produktivita práce narástla o viac ako tri štvrtiny.
„Ľudí chceme nahrádzať strojmi, pretože už teraz veľmi ťažko prijímame nových zamestnancov a brigádnikov.“ Povedal Morikubo pre Bloomberg.
V továrni je uskladnených približne 28-tisíc očkovacích vakcín a liekov. Zamestnanci vyberajú tovar zo škatúľ a roboty ich dokážu uchopiť a ďalej posúvať na páse. Ruka robota je rovnako obratná ako ľudská.
Podľa druhu, veľkosti a váhy tovaru dokáže robot rozoznať, ako tovar uchopiť a akou rýchlosťou ním hýbať.
Vďaka robotom je práca menej namáhavá aj pre ženy. „Nemusíte dvíhať ťažké veci a systém vás upozorní na chybu.“ Vysvetľuje pre Bloomberg 27- ročná zamestnankyňa Asuka Arai.
Firma plánuje investovať jedenásť miliárd jenov a založiť ďalšiu automatizovanú továreň v Hirošime.
Svet nemusí byť pripravený
Think-tank Heritage Foundation poukazuje aj na riziko robotickej revolúcie. Výrazná zmena v priemysle môže vyvolať galapágsky syndróm. Tento pojem vznikol v Japonsku a znamená výrobu technologických noviniek, ktoré majú doma odbyt, ale zahraničný trh takmer vôbec neexistuje.
Aby sa ministerstvo vyhlo tomuto problému, chce dodržiavať medzinárodné kritériá a štandardy stanovené Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu.
Podľa Heritage Foundation je málo pravdepodobné, že Japonsko nestihne do roku 2020 zaviesť roboty do všetkých oblastí od poľnohospodárstva až po kozmetický priemysel.
Nahradenie ľudí robotmi môže vyvolať diskusiu o „spolužití“ ľudí so strojmi. Je ťažké predpovedať, ako bude spoločnosť reagovať na masívne využívanie robotov vo všetkých úrovniach výroby. Podľa Heritage Foundation je to otázka, ktorou sa má japonská vláda v najbližšom čase zaoberať.