BRATISLAVA. Štátna Slovenská pošta spolu s telekomunikačnou firmou Swan spustila nového mobilného operátora.
Volá sa Štvorka, ako logo používa žltý nápis „4KA“ na tyrkysovom pozadí. Pod týmto menom („4KA“) by sa mal operátor hlásiť aj v mobilných telefónoch.
Aké služby bude nový operátor ponúkať, ukázali predstavitelia pošty a Swanu v nedeľu v Bratislave. Zákazníci si ich môžu zakúpiť od pondelka 5. októbra na všetkých poštách, ktorých je zhruba 1500.

Iba na kredit, paušál neukázali
Štvorka ponúka iba predplatené služby, paušál na faktúru neukázala. Kredit sa bude dať dobíjať na pobočkách pošty v hotovosti, bezhotovostne iba platobnými kartami Poštovej banky alebo Slovenskej pošty.
Dobíjacie kupóny budú mať hodnotu 4, 8, 12 alebo 16 eur, no budú dostupné iba na vybraných 570 poštách.
Na týchto poštách bude operátor ponúkať okrem základných služieb aj mobilné telefóny, zatiaľ má v ponuke štyri - za cenu od 14 do 134 eur. Telefóny nie sú blokované.
Internetový obchod plánuje nový operátor spustiť až koncom októbra, služby sa zatiaľ dajú kúpiť iba na kamenných prevádzkach - poštách.
Štyri centy za všetko
Telefónne čísla nového mobilného operátora sa budú začínať predvoľbou 0950, no firma sľubuje, že už od pondelka je možné si do jej siete preniesť aj čísla od ostatných operátorov. Trvať by to malo najviac štyri pracovné dni.
Základná SIM karta „Moja 4ka“ bude stáť 4 eurá a bude na nej štvoreurový kredit.
Volania v rámci celej Európskej únie (EÚ) ponúka za 4 centy za minútu hovoru so sekundovou tarifikáciou.
Štyri centy stojí aj odoslanie jednej textovej správy (SMS) a prenesenie jedného megabajtu dát.
Pošta podľa zverejnenej ponuky prakticky zrušila roaming. Tieto ceny totiž platia vo všetkých krajinách Európskej únie.
Cenník dokonca vôbec nepozná cenu za prijatie hovoru v roamingu. Za prijatie hovoru v štátoch Európskej únie by teda zákazníci platiť nemali. Podľa cenníka, ktorý Štvorka zverejnila na webe, to nie je pravda. Štvrtý mobilný operátor si bude účtovať poplatok 4 centy za minútu prijatého hovoru v roamingu v rámci EÚ.
Zverejnené ceny sú oproti aktuálnej situáciu na trhu výrazne nižšie. Konkurenční operátori totiž ponúkajú minútu hovoru na dobíjacích kartách za 7 až 13 centov, esemeska stojí 5 až 7,2 centu.

Výhodnejšie dáta iba vo vlastnej sieti
Aj dáta v sieti Štvorky stoja výrazne menej. Okrem štandardnej ceny štyri centy za megabajt dát totiž poštový operátor ponúka balíček dát – 1 gigabajt dát za 1 euro.
V Telekom rovnaký balíček stojí šesť eur, Tesco Mobile ponúka gigabajt dát za 8 eur.
Platnosť predplatených dát bude tridsať dní, keď zákazníci gigabajt dát vyčerpajú skôr, môžu si zakúpiť počas mesiaca ďalší balíček.
No tento balíček bude platiť iba v domácej sieti operátora, ktorú spravuje Swan. Táto mobilná sieť by mala podľa tvrdení firmy pokrývať 40 percent populácie Slovenska, dostupná má byť v 60 mestách.
Na zvyšku územia budú služby Štvorky fungovať cez národný roaming, teda v sieti niektorého zo zabehnutých operátorov. Pošta a Swan jeho meno taja, no pravdepodobne ide o sieť Telekomu.
Keď bude zákazník surfovať na webe cez sieť Telekomu, dáta sa nezúčtujú z predplateného balíka dát, ale platia sa samostatne v cene štyri centy za jeden megabajt.
S akým a ako sa dohodol na roamingu?
Regulátor zatiaľ cenu národného roamingu neurčil. Nie je preto jasné, či sa Swan na cene dohodol alebo dočasne využil chýbajúcu reguláciu.
BRATISLAVA. Swan tvrdí, že signál nového mobilného operátora pokrýva 40 percent populácie Slovenska, čo má zahŕňať asi 60 miest.
V ostatných miestach sa majú zákazníci pripájať cez takzvaný národný roaming.
Pre každého začínajúceho operátora je roaming kľúčový, nevie bez neho ponúkať služby tam, kde nemá vlastné vysielače.
Národný roaming umožňuje preklenúť obdobie, kým si firma vybuduje vlastnú sieť a to bez veľkého vplyvu na výnosy od zákazníkov.
Ibaže v prípade štvrtého mobilné operátora sú okolo národného roamingu nejasnosti. Začali sa už vlani.
Regulátor určil povinnosť, cenu ešte nie
Orange, Telekom a O2 majú totiž podľa licencie na mobilnú 4G sieť povinnosť poskytovať novému mobilnému operátorovi národný roaming, pokiaľ vlastnou sieťou pokryje určitú časť Slovenska. O tom, či Swan túto podmienku splnil, sa vlani veľa debatovalo.
Zabehaní operátori preto národný roaming odmietli poskytovať. Vyústilo to až do rozhodnutia Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý im 25. marca 2015 prikázal službu Swanu poskytnúť.
Úrad vtedy vydal predbežné opatrenie, kde im nariadil poskytovať Swanu národný roaming za ceny „vo výške určenej budúcim rozhodnutím regulačného úradu, alebo na základe dohody so spoločnosťou Swan“.
Regulátor dodnes cenu národného roamingu neurčil. Nie je preto zrejmé, či Swan za národný roaming platí.
Riaditeľ pre obchod a marketing Swanu Peter Helexa to v piatok pre SME nechcel spresňovať, keďže odpoveď má byť predmetom obchodného tajomstva. No zdôraznil, že ich biznis plán počíta s platbami za národný roaming.
Podľa webu Živé.sk sa zatiaľ Swan na cene národného roamingu nedohodol.
Helexa pre SME povedal, že napriek nízkym cenám, ktoré Štvorka ponúka, je ich biznis model dlhodobo udržateľný a firma má priestor aj na zisk. Spoločnosť toto stanovisko zopakovala aj v nedeľu na tlačovej konferencii.
Tajnosti, kto im prenajíma sieť
Swan a Slovenská pošta pritom taja, kto má novému operátorovi poskytovať národný roaming.
Na trhu sa hovorí, že ide o Telekom. Ale ani on to nekomentoval.
Pri príchode O2 v roku 2006 takéto nejasnosti neboli. Hneď ako Telefónica v roku 2007 ukončila rokovania, zverejnila, že bude mať roaming od Telekomu.
Marek Poracký, Adam Valček