Najlepšie je kondenzačný kotol pripojiť na podlahové kúrenie. Ide to však aj na radiátory.
Ak ste sa v rodinnom dome rozhodli vymeniť svoj starý plynový kotol, máte niekoľko možností. Keď chcete zostať pri plyne, oplatí sa zvážiť, či si vyberiete z posledných kusov lacnejších klasických kotlov na plyn, alebo zvolíte drahší, no pri prevádzke úspornejší kondenzačný kotol. Od 26. septembra totiž platí nová európska smernica, ktorá sprísňuje podmienky na niektoré vykurovacie zariadenia.
Dôsledkom je napríklad vyradenie veľkej časti klasických, nekondenzačných kotlov na plyn z výroby. Tie sa majú dopredávať len do vyprázdnenia zásob v skladoch.
Viac sa dočítate: Kupujete kondenzačný kotol? Pozrite, čo treba vedieť
Ich predaj sa do dvoch rokov úplne skončí a môžu nastať ťažkosti s náhradnými dielcami a servisom. Životnosť kotlov sa pohybuje zvyčajne okolo desať až pätnásť rokov, investícia je teda dlhodobá a treba si ju dobre premyslieť.
Spáli menej plynu
Rozdiel v spotrebe plynu v porovnaní s tradičným kotlom býva okolo 15 percent a viac. V tradičných kotloch uniká vodná para v spalinách bez využitia hore komínom a odnáša nezanedbateľné množstvo tepla.
Moderné kondenzačné kotly vďaka odolnej konštrukcii dokážu toto teplo prostredníctvom kondenzácie využiť.
Podstatné je, či a do akej miery kondenzačný kotol pracuje v úspornom kondenzačnom režime. V staršom neobnovenom dome pri nižších vonkajších teplotách pracuje ako klasický kotol – bez kondenzácie. To vplýva na vyššiu spotrebu paliva.
Ak si pri výmene vyberiete kondenzačný kotol, mali by ste tiež rátať s tým, že bude treba upraviť komín, ak nie je odolný proti kondenzátu. Väčšinou postačuje do klasického komínu umiestniť vložky, niekedy treba aj stavebné úpravy (frézovanie až stavba nového komína). Zároveň bude nutné vybudovať odvod kondenzátu.
Najmä v zimných mesiacoch popri kondenzačnom kotle prichádza do úvahy ako doplnkový zdroj tepla kotol na drevo či kozubová vložka. V lete a v prechodných obdobiach je vítaným pomocníkom solárny systém. V novostavbách alebo v obnovených domoch s menšou potrebou tepla je najväčším konkurentom kondenzačných kotlov tepelné čerpadlo.
Podlahovka i radiátory
Kondenzačný kotol má najvyššiu účinnosť, ak je napojený na nízkoteplotné vykurovacie systémy – na podlahové či stenové vykurovanie.
Ak však robíte len výmenu starého kotla za kondenzačný v staršom dome, môžete ponechať aj doterajšie vykurovacie telesá. Mali by byť v dobrom stave a neskorodované. Kondenzačný kotol potom bude počas väčšiny vykurovacej sezóny fungovať s maximálnou účinnosťou.
Vedeli ste?
Prínosy kondenzačného kotla v porovnaní s tradičným plynovým kotlom
- Nižšia spotreba paliva,
- široký rozsah teplôt,
- čistejšie spaliny,
- s kotlom na pevné palivo široký rozsah modulácie výkonu a teplôt,
- veľmi čisté spaliny,
- čistá prevádzka bez manipulácie s palivom, nepríjemným popolom,
- netreba zásobník vody na akumuláciu tepla s tepelným čerpadlom,
- kompaktné rozmery a minimálny priestor na zabudovanie,
- široký rozsah modulácie výkonu a teplôt,
- jednoduché zapojenie do vykurovacej sústavy,
- oveľa nižšie náklady na nákup a inštaláciu.
Kondenzačný kotol je vždy „turbokotol“
Kondenzačný kotol musí mať vždy ventilátor. Vyplýva to z princípu jeho činnosti:
- kondenzát v spaľovacej komore steká nadol,
- horák preto musí byť na rozdiel od bežných kotlov nad spaľovacou komorou, dole by „zmokol“ tvoreným kondenzátom,
- spaliny prúdia v spaľovacej komore nelogicky nadol proti prirodzenému
- stúpaniu horúcich plynov,
- ťah komína je slabý, lebo spaliny majú nízku teplotu.
V spolupráci so SIEA a poradcami projektu Žiť energiou (ht)