BRATISLAVA. Termín 1. januára 2017 na plnú prevádzku elektronického zdravotníctva (eHealth) nie je podľa výkonného riaditeľa HPI Tomáša Szalaya reálny.
"Keďže bude po voľbách, bude jednoduché sa zbaviť zodpovednosti za zlyhanie - "môžu za to predchodcovia". Vláda si odhryzla príliš veľké sústo, lebo predsa treba minúť veľa eurofondov. A tak sa pustila do veľmi ambiciózneho projektu, ktorý bol nad jej manažérske, organizačné, kapacitné i odborné sily," uviedol pre portál vZdravotnictve.sk Szalay.
Podľa výkonného riaditeľa zlyhania vládnych IT projektov bývajú časté aj v zahraničí. "Ďalšie riziko zlyhania zvyšuje skutočnosť, ak projekt nemá svojho jasného lídra, ak sa implementuje príliš dlho, spolu s vývojom na politickej scéne sa v ňom menia zodpovední manažéri, a s nimi aj názor, ako má vlastne projekt vyzerať. Slovenský eHealth je pre toto učebnicovou ukážkou," poznamenal výkonný riaditeľ HPI.
Ako priblížil Szalay, elektronické zdravotníctvo má potenciál priniesť užitočné informácie - zvýšiť bezpečnosť, efektivitu, či kvalitu. Otázne však podľa neho zostáva, ako a či vôbec tento potenciál dokáže využiť.
Doposiaľ sa na elektronizáciu zdravotníctva vynaložilo približne 47 miliónov eur. "Je to "len" niečo viac ako jedno percento rozpočtu slovenského zdravotníctva. Je to, s výnimkou pravidelných platieb poisťovní do Národného centra zdravotníckych informácií, jednorazová suma, takže ak hľadám jednorazovú zdravotnícku investíciu, tak nová nemocnica v Michalovciach má stáť zhruba toľko," upozornil Szalay.
Podľa neho by sme za cenu "spackaného eHealthu mohli mať na Slovensku postavenú novú, modernú nemocnicu, ktorá by pacientom i zdravotníkom prinášala naozaj pridanú hodnotu.