BRATISLAVA. Len pred niekoľkými dňami vyšetrovateľ obvinil štyroch členov dozornej rady, ktorí boli vo Vodohospodárskej výstavbe v rokoch 2002 až 2006. Tentoraz prichádza nové obvinenie. V pondelok vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Ľ. K. zo zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie.
"Je dôvodné podozrenie, že účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární vznikla pre Slovenskú republiku v zastúpení ministerstvom hospodárstva škoda veľkého rozsahu," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Podľa Slivku vznikla Slovensku škoda vo výške 9,2 miliardy slovenských korún, teda 308,4 milióna eur.
Prevetrávanie Ficových záležitostí v kampaniČítajte
Podrobnosti nespresnili
Ďalšie podrobnosti polícia nespresnila. Podľa portálu aktualne.sk, ktorému informáciu potvrdil zdroj blízky polícii, obvineným má byť bývalý hlavný účtovník Slovenských elektrární.
Ako povedal partner advokátskej kancelárie Maple&Fish Viliam Karas ak sa preukáže machinácia s účtovnou evidenciou, jej dôsledkom mohlo byť zníženie výnosu Slovenska z predaja Slovenských elektrární.
"Ministerstvo hospodárstva nie je účastníkom tohto konania, a preto sa nemôže vyjadrovať k záverom polície," povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.
V utorok pritom polícia ukázala mená obvinených, ktorá sa týka kauzy prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo. Vodohospodárska výstavba prenajala Gabčíkovo Slovenským elektrárňam pri privatizácii, keď 66 percent akcií v podniku v roku 2006 kupoval taliansky energetický koncern Enel.
„Vyšetrovateľ rozšíril obvinenie v tej istej veci voči ďalším štyrom osobám, členom dozornej rady (štátneho podniku Vodohospodárska výstavba, pozn. red.), Romanovi H., Miroslavovi S., Elene B. a Janke B. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v spolupáchateľstve,“ napísala polícia vo svojom utorňajšom stanovisku.
Polícia ukázala, koho v kauze Slovenských elektrární obvinilaČítajte
Ešte v zime polícia obvinila aj bývalého šéfa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Gálla.
"Obe vyšetrované kauzy sa týkajú obdobia pred privatizáciou Slovenských elektrární a nie je v nich zainteresovaný žiaden z manažérov, pracujúcich pre spoločnosť od roku 2006. Slovenské elektrárne poskytujú polícii plnú súčinnosť a potrebné informácie," reagovala hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.
Mikloš: Konal som vo verejnom záujme
Minister financií z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu Ivan Mikloš hovorí, že pri každej privatizácii konal vo verejnom záujme.
"Zároveň môžem kategoricky vylúčiť, že by som o akýchkoľvek machináciách vedel, alebo sa na nich podieľal. Ku konkrétnemu obvineniu nemám žiadne relevantné informácie, aby sa mohol vyjadriť," konštatoval pre SME Mikloš.
Privatizácie je podľa neho opakovane démonizovaná a kritizovaná najmä zo strany tých, ktorým zúžila priestor na "zháňanie peňazí vlastnou hlavou" a na parazitovanie na štátom ovládaných podnikoch.
Ako dodal k privatizácii Slovenských elektrární sa už viackrát verejne vyjadril, naposledy tu a tu.
Časť elektrární je na predaj
Vlna obvinení prichádza v čase, keď časť podielu v Slovenských elektrárňach je na predaj. Taliansky koncern Enel, ktorý v podniku vlastní 66 percent akcií, exkluzívne rokuje s českým Energetickým a průmyslovým holdingom.
V prvom kole má Enel predať približne 30 percent. V druhom kole predá svoju časť až po dostavbe Mochoviec. Na tom sa Enel dohodol s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).
Správa o Mochovciach je tajná, nesmú o nej hovoriť ani poslanciČítajte
Nie je vylúčené, že štát vstúpi do Slovenských elektrární. Premiér Robert Fico v utorok skonštatoval, že by v podniku, kde má štát 34 percentný podiel, chcel získať najmenej 17 percent. To by znamenalo, že štát by získal nadpolovičnú väčšinu.
"Akonáhle sa dostavajú tieto bloky, za čo má plnú zodpovednosť taliansky Enel, máme záujem, ak to bude pre štát výhodné, o 17 percent akcií, čím by sa navýšil podiel štátu na 51 percent," povedal Fico.
Na definitívne stanovisko si chce štát počkať. Čaká výsledky poradcu. Je ním štátny Slovenský plynárenský priemysel, ktorého poverilo Ministerstvo hospodárstva. Pomáhať pritom mu budú poradcovia z poradenskej firmy KPMG Slovensko. Odmena pre nich bude znamenať od množstva vykonanej práce. Jej výšku však nekonkretizovali.
Policajti v elektrárňach
Policajné razie v Slovenských elektrárňach boli minimálne dva razy. Raz vlani v lete, druhýkrát v zime.
Kým v lete policajti zaisťovali v podniku listinné a iné dôkazy v napríklad v súvislosti s podozrením vo veci obzvlásť závažného zločinu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, druhý zásah sa mal týkať Vodnej elektrárne Gabčíkovo.
Enel definitívne vstúpil do Slovenských elektrární vo februári 2006, pričom konečnú podobu zmlúv kabinet druhej vlády Mikuláša Dzurindu schválil v decembri 2004. Vtedy vláda rozhodla o predaji 66-percentného podielu talianskemu Enelu za 840 miliónov eur.