BRATISLAVA. V druhom štvrťroku tohto roka pokračoval na Slovensku rast úverov. Pôžičky domácnostiam rástli medziročne dvojciferným tempom. Dôvodom bol pokračujúci priaznivý vývoj na trhu práce, ako aj pozitívne očakávania domácností.
Slovenské banky boli zároveň obozretné pri investovaní do dlhopisov rizikových krajín, akými sú napríklad Grécko či Ukrajina. Vyplýva to zo Štvrťročného komentára k politike obozretnosti na makroúrovni, ktorý zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).
Historické maximá
Medziročná zmena objemu celkových úverov domácnostiam, ako aj úverov na bývanie dosiahla nové historické maximá. Mierny rast zaznamenali aj úvery podnikom, čo súviselo so zvýšenou investičnou aktivitou podnikateľského sektora.
"Dynamika úverov poskytnutých domácimi bankami podnikom a domácnostiam tak zaznamenala najvyššie tempo od tretieho štvrťroka 2011, keď medziročný rast dosiahol 8,8 %," vyčíslila NBS.
Ako ďalej skonštatovala slovenská centrálna banka, z pohľadu geografickej koncentrácie expozícií slovenského finančného sektora zostáva štruktúra vo všetkých sektoroch finančného trhu pomerne konzervatívna.
"Vystavenie voči krajinám s relatívne vysokým stupňom rizika, akými sú Grécko, Ruská federácia, či Ukrajina v žiadnom sektore finančného trhu neprekračovalo 0,5 % celkovej hodnoty dlhopisového portfólia," píše sa v komentári NBS.
Pozitívne trendy
V bankovom sektore vzrástli investície do dlhopisov emitovaných v Taliansku o 25 %. "Ich rizikovosť je však podľa výšky ich rizikových prémií v súčasnosti výrazne nižšia ako v minulosti. Vystavenie bankového sektora voči Cypru zostáva na úrovni 17 % vlastných zdrojov," konštatuje NBS.
Národná banka uviedla tiež, že na druhej strane, počas predchádzajúcich dvoch rokov, pretrvávajú pozitívne trendy v oblasti kreditného rizika.
"V druhom štvrťroku 2015 pokračoval pokles podielu zlyhaných úverov vo viacerých odvetviach podnikového sektora, vrátane tých, ktoré v minulosti vykazovali najhoršiu kreditnú kvalitu," dodala slovenská centrálna banka.