Skontrolujte krytinu, podhľady, povalu aj odkvapy. Pravidelné prehliadky vyjdú lacnejšie ako investícia pri havárii, vraví odborník.
Vlhký sneh môže každý štvorcový meter strechy zaťažiť až 150 kilogramami. A keď sa začne topiť, odstránenie škôd, ak strecha nie je v poriadku, bude stáť nemalé peniaze.
To sú dva hlavné argumenty, prečo by ste sa mali zamyslieť, ako je vaša strecha pripravená na zimu.
Škridly a plech
Nemusíte na strechu práve vyliezť, aby ste vykonali základnú kontrolu. Prezrite povalu, či nepoškodila steny voda. Zanecháva žlté či hnedé škvrny. Zvonku strechu prehliadnite len z rebríka. „Ak nie sú zjavné poškodenia krytiny, zbytočne ju nenamáhajte chodením po nej,“ radí Zoltán Rácz z Onlinestavba.sk.
Pre bezpečnosť sa odporúča pri každom zásahu na streche volať firmu.
Keď pri prvej obhliadke nájdete puknuté alebo rozpadávajúce sa škridly alebo prvky strešnej krytiny, je to znak, že ich životnosť sa končí. Môžete nechať vymeniť len tie poškodené, je však veľká pravdepodobnosť, že v najbližšom čase sa začnú rozkladať aj ostatné časti, keďže ich vek je rovnaký.
Na plechových strechách sa odporúča skontrolovať, prípadne dať podoťahovať skrutky. Takáto kontrola by sa mala robiť každé dva roky. Ak spozorujete poškodený náter, treba ho ošetriť, inak môže začať hrdzavieť strecha. „Seriózni výrobcovia dávajú najmenej 15 rokov záruku na povrchovú úpravu na plechovej streche. Takže pretierať treba len miesta s mechanickým poškodením,“ vraví Rácz.
Sadrokartón
Pri zateplenej streche pozrite, či nie je zamokrená izolácia. Zamokrenie môže spôsobiť narušenie strešnej krytiny, zrážanie vlhkosti na strešnej krytine alebo na poistnej hydroizolácii.
Pri väčších poškodeniach je vhodné sadrokartón hneď rozobrať a opraviť poruchu. Inak by mohli povoliť skrutky a podhľad by mohol spadnúť, upozorňuje Rácz. V prípade zamokrenia treba zabezpečiť vysušenie izolácie a opravu konštrukcií.
Odkvapy a krokvy
Z odkvapov odstráňte nečistoty, ktoré do nich napadali v lete, aby sa neskôr neupchali.
Ak starší odkvap napadla hrdza, obrúste ju (alebo to pre vašu bezpečnosť opäť nechajte spraviť firme), vhodný je antikorózny náter a až potom ďalšia vrstva povrchového náteru.
Na šikmej streche treba prezrieť spodnú viditeľnú časť krokiev v blízkosti žľabu.
Môže byť premáčaná a napadnutá hnilobou. „Tomuto sa dá predísť použitím odkvapových plechov, ktoré usmerňujú vodu mimo krokiev,“ dodáva odborník.
Pri nových strechách to už býva štandardom. Pri rekonštrukcii sa odporúča spomínaná úprava.
Strecha pred zimou a v zime
- Niektorí ľudia v zime nahromadený sneh zo strechy aspoň sčasti (kam nejakým nástrojom dosiahnu) odstraňujú. Ak nepoškodíte strechu, odborníci to nezakazujú. Stále je to lepšie, ako behať po streche alebo na nej nechať nahromadený sneh.
- Zosúvajúci sa sneh môže poškodiť nielen žľaby, ale môže spôsobiť aj poškodenie nosných konštrukcií.
- Hmotnosť snehu na streche rovnomerne rozložia snehové bariéry. V oblastiach s väčším snehovým zaťažením sa oplatí namontovať snežné lapače, líniové bariéry alebo bodové prvky proti zosúvajúcemu sa snehu.
- Pre každú klimatickú oblasť je navrhnuté iné rozloženie a hustota zábran. Údaje pre vašu oblasť nájdete na stránkach výrobcov krytín, alebo vám ich bezplatne navrhnú.
- Životnosť šindľových striech je okolo 15 rokov. Ak nastane porucha, preskladanie nemá zmysel.
Zdroj: Onlinestavba.sk, Bramac, Darvi &partners (ht)