BRATISLAVA. Fotovoltický sektor je zo strednodobého hľadiska sľubný trh, ktorý pomôže energetickej nezávislosti Európy. Tvrdí to nadnárodná spoločnosť Coface.
Hoci fotovoltika tvorí len 5,3 % celkovej spotreby elektriny v Európe, tento sektor ťaží z celosvetového rozmachu spotreby "zelenšej" energie. Európska elektrina z fotovoltiky prudko stúpla medzi rokmi 2004 a 2012, a to z 0,7 až na 62,4 miliardy kWh.
"Za rastom stáli najmä Nemecko, Španielsko a Taliansko, kde sa nachádza až 80 % všetkých fotovoltických zariadení v Európe," konštatuje v analýze Coface.
Náhly rozmach fotovoltiky umožnili jednak priaznivé vládne opatrenia, hlavne systém obnoviteľných nákupných obligácií a podpory, ako aj prudký a trvalý pád cien inštalácií zdrojov, ktorý ešte zintenzívnila čínska konkurencia. Európa bola v tom čase v tejto oblasti na čele, keď prispela k 75 % celosvetovej produkcie.
Úpadok využívania slnečnej energie bol však rovnako náhly, ako jej pôvodný rozmach. "Prasknutiu bubliny v roku 2011 predchádzalo ukončenie národných a európskych dotácií. Išlo o dôsledok znásobenia počtu špekulatívnych projektov a cenovej vojny modulov. Následná ekonomická kríza viedla k oslabeniu firiem a ich klesajúcim ziskom. Výsledkom bolo, že v rokoch 2011 a 2012 Európa zaznamenala vrchol insolventnosti spoločností v tomto sektore. Napríklad vo Francúzsku sa ich počet strojnásobil," upozornila Coface.
"Zo strednodobého hľadiska je pravdepodobné, že príde k obnove fotovoltického sektora. Zapríčiní ju najmä európska energetická integrácia. Prekonajú sa aj problémy s nepravidelnosťou spôsobené rozdielmi v intenzite slnečného žiarenia. To umožní vývoj nových systémov na uskladnenie energie, a teda nepretržité prispôsobovanie ponuky a dopytu energie naprieč rôznymi sieťami," podotkla spoločnosť Coface.