BRATISLAVA. Britská charitatívna organizácia Charities Aid Foundation (CAF) od roku 2010 zostavuje rebríček krajín z celého sveta, v ktorom ukazuje, ako sú ľudia ochotní darovať.
Čo ukazuje štúdia
Slovensko do minulého roka stúpalo, prvýkrát sa umiestnilo na 112. mieste zo 153 krajín. Minulý rok bolo na 94. mieste. Vo výsledkoch z tohto roka je na 123. mieste, tesne pred Maďarskom.
CAF sa v prieskume prostredníctvom inštitútu Gallup zameriava na tri oblasti - pomoc neznámemu, darovanie peňazí charite či venovanie svojho času nejakej organizácii.
Tohtoročná štúdia skúma 145 krajín, kde počas celého minulého roka prebiehal prieskum.
Kliknite na obrázok a presmerujeme vás na interaktívnu mapu sveta.
Moslimské krajiny sú skokanmi roka
Na prvom mieste sa umiestnilo Mjanmarsko, na druhom Spojené štáty (minulý rok im patrila prvá priečka) a na treťom je Nový Zéland.
V prvej desiatke sú ďalej Kanada, Austrália, Veľká Británia, Holandsko, Srí Lanka, Írsko a Malajzia.
Vysoké umiestnenie Mjanmarska pripisuje štúdia budhizmu - vyznáva ho osemdesiat percent obyvateľov.
Rovnako pozitívne hodnotí vplyv náboženstva v moslimských krajinách Kirgizsko a Kazachstan, ktoré sú skokanmi roka.
Kirgizsko skočilo z 83. na 18. miesto. Kazachstan sa minulý rok umiestnil na 101. mieste, tentokrát skončil v rebríčku na 56. mieste.
Červená znázorňuje štedrejšie krajiny, modrá zasa tie, ktoré sú ochotné darovať menej.
Vplyv zvykov a koniec sobotníka v Turkmenistane
Výsledky štúdie ukazujú spoločenský vývoj alebo úpadok spoločnosti v jednotlivých krajinách, a aj to, ako sa menia zvyky.
Napríklad Turkmenistan bol naposledy na prvom mieste, čo sa týka venovania voľného času nejakej organizácii. Teraz skončil na 66. mieste.
Pri skúmaní príčiny tohto prepadu zistili, že v krajine zrušili ‘sobotníky’, teda dobrovoľnú kolektívnu bezplatnú prácu pre splnenie istej spoločensky závažnej pracovnej úlohy.
Ide o pozostatok z čias Sovietskeho zväzu. V postsovietskych krajinách je to rozšírený jav.
Svetové trendy a odporúčania
Autori štúdie hovoria o viac ako trojpercentom celosvetovom zvýšení darovaných peňazí. Viac ľudí má tiež tendenciu pomôcť cudziemu človeku.
Stále platí, že ženy sú skôr ochotné darovať peniaze ako muži, no rozdiel sa opäť znížil.
Štúdia na záver uvádza, aké kroky by mali urobiť štáty, aby zlepšili situáciu.
Odporúča päť zlepšení: neziskové organizácie by mali byť regulované spravodlivo, ľuďom treba uľahčiť darovať peniaze, podpora občianskej spoločnosti ako nezávislého hlasu ľudu, dohliadať na transparentnosť neziskoviek a podporiť darovanie celkovo, najmä ak krajina rastie ekonomicky.