SME

10 rokov histórie slovenskej koruny

Bratislava 9. februára (TASR) V týchto dňoch si Slovensko pripomína 10. výročie vzniku národnej meny slovenskej koruny. Počas tohto obdobia koruna prešla ...

Bratislava 9. februára (TASR) V týchto dňoch si Slovensko pripomína 10. výročie vzniku národnej meny slovenskej koruny. Počas tohto obdobia koruna prešla vcelku zaujímavou históriou vystriedala niekoľko kurzových režimov a prežila niekoľko testov stability, z ktorých asi najväčší bol ten z jesene roka 1998.

Začiatok existencie koruny sa datuje od 8. februára, kedy Národná banka Slovenska (NBS) prevzala po rozdelení federácie systém určovania kurzu slovenskej koruny k voľne vymeniteľným menám, ktorý sa používal v bývalej Štátnej banke československej. Znamená to, že bol zachovaný päťzložkový menový kôš (USD, DEM, ATS, GBP, FRF) a systém denného fixovania kurzu SKK. V ďalšom období sa však už menový kôš, jeho percentuálne zloženie, ako aj technika denného fixovania, prispôsobovali menovému programu NBS a špecifickým podmienkam slovenského finančného trhu. Menový kôš sa postupne zredukoval na dve meny USD (40 %) a DEM (60 %), ktorých percentuálne zastúpenie odrážalo menovú štruktúru realizovaného zahraničného obchodu SR.

SkryťVypnúť reklamu

Približne 40 % zahraničnoobchodnej výmeny SR sa v začiatkoch existencie meny uskutočňovalo v americkom dolári a zvyšok v nemeckých markách, prípadne cez meny, ktoré boli na ňu viac, či menej naviazané. Fluktuačné pásmo, teda priestor, v rámci ktorého sa mohol kurz SKK pohybovať bez administratívneho zásahu centrálnej banky, bol spočiatku stanovený na +/- 0,5 % a postupne sa rozširoval až na +/- 7 % od centrálnej parity. Pohyb kurzu bol navyše brzdený ďalším významným obmedzením, jeho denná zmena nemohla presiahnuť 0,1 %.

NBS týmto mechanizmom, s ktorým súviseli viaceré obmedzenia, sledovala najmä cieľ stabilizácie novovzniknutej meny. Zabezpečoval totiž dostatočnú transparentnosť a istotu pri investovaní do koruny. Viazanosť kurzu na menový kôš dávala istotu investorom, že investovaním do SKK cez USD a DEM sa vystavujú minimálnemu riziku. S postupným vývojom finančného trhu v SR bolo možné adekvátne uvoľniť aj mechanizmus stanovovania kurzu a prenechať väčšiu zodpovednosť určovania konkrétnej úrovne kurzu na medzibankový devízový trh (MDT). NBS preto pristúpila k jeho čiastočnej liberalizácii. V apríli 1996 zrušila obmedzenie brániace maximálnej dennej zmene o viac ako 0,1 %. Znamenalo to, že kurz sa prakticky mohol zo dňa na deň pohnúť o celé fluktuačné pásmo. Druhou zmenou bolo zavedenie obchodného rozpätia pri realizácii obchodov s komerčnými bankami na fixingu, ktoré bolo dokonca väčšie ako zvyčajné rozpätie na MDT. V dôsledku prijatých zmien sa znížila predikovateľnosť pohybu kurzu SKK a ťažisko medzibankového trhu sa prenieslo z obchodovania medzi NBS a komerčnými bankami na obchodovanie medzi samotnými komerčnými bankami. Liberalizačné opatrenia pozitívne ovplyvnili medzibankový trh, no súčasne vniesli aj určitú neistotu vo vzťahu ku kurzu SKK, ktorá sa prejavila v jej zvýšenej volatilite i v možnosti krátkodobých turbulencií na pohotovostnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé vážnejšie problémy nastali v máji 1997, keď odlev krátkodobého zahraničného kapitálu inicioval aj následný nákup devízových prostriedkov zo strany domácich subjektov. To spôsobilo krátkodobý nedostatok devíz na trhu a viedlo k oslabeniu kurzu až k hranici fluktuačného pásma. NBS však prostredníctvom nepriamych intervencií a svojou aktivitou na peňažnom trhu v pomerne krátkom čase situáciu stabilizovala a kurz sa vrátil na pôvodnú úroveň.

Rok 1998 a očakávanie možných politických a ekonomických zmien priniesol oveľa závažnejšie pohyby na MDT. Neistota zahraničných investorov a domácich subjektov vyústila do postupného sťahovania krátkodobých investícií zo strany zahraničných bánk a predzásobenia sa devízovými prostriedkami zo strany domácich subjektov. Napriek nepriamym intervenciám a neustálemu fixovaniu kurzu pod úrovňou trhu nebolo dopĺňanie trhu devízami zo strany NBS dostatočné a kurz SKK bez prestania oslaboval. Centrálnu banku tieto dva mesiace prišli na približne 960 miliónov USD, čo v tom čase predstavovalo asi 30 % jej devízových rezerv. Ich úroveň tým zároveň klesla pod menovobezpečnú hranicu, za ktorú sa považuje úroveň pokrývajúca krytie trojmesačného dovozu tovarov a služieb do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na neudržateľnosť danej situácie sa NBS rozhodla, že už ďalej nie je ochotná pri daných podmienkach garantovať vtedajší kurzový systém a prikročila k jeho zásadnej zmene. Zrušila fluktuačné pásmo a tiež prístup komerčných bánk na devízový fixing. Zaviedla plávajúci kurzový režim, čo znamenalo, že kurz SKK bol ďalej určovaný len pomerom dopytu a ponuky. Za referenčnú menu bola zvolená DEM a od 1. januára 1999 spoločná mena EUR. Zmena kurzového režimu spôsobila okamžité oslabenie hodnoty kurzu o ďalších 10 % (celkovo 16-% znehodnotenie koruny voči bývalej centrálnej parite). Po čiastočnom upokojení trhu sa situácia stabilizovala a kurz SKK uzatváral rok 1998 na hodnote oslabenia 10,5 %.

Zrušením fluktuačného pásma a viazanosti koruny na menový kôš prestala NBS realizovať obchody s komerčnými bankami na devízovom fixingu. Banky tak prišli o možnosť vyrovnávať svoje devízové pozície cez NBS a mohli sa za týmto účelom obrátiť jedine na medzibankový trh. NBS začala vypočítavať svoj kurzový lístok cez referenčný kurz koruny voči euru, ktorý preberá z medzibankového trhu. Kurzový lístok obsahoval stredné hodnoty kurzov koruny voči 27 konvertibilným menám vrátane SDR. Stanovené kurzy boli platné v nasledujúci deň a používajú sa pri prepočte devízových hodnôt najmä v účtovníctve.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že systém riadeného plávajúceho menového kurzu sa v konečnom dôsledku osvedčil. I keď hodnota slovenskej koruny oslabila, mena sa začala správať trhovo a odrážať reálnu situáciu v ekonomike. Došlo k jej stabilizácii a dnes už NBS len príležitostne zasahuje na devízovom trhu, a to ako proti výraznému znehodnoteniu, tak neraz aj proti jej prudkému posilneniu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (12. 5. 2025)
USD 1.125
AUD 1.757
CZK 24.946
JPY 163.360
CAD 1.566
GBP 0.848
HUF 404.900
PLN 4.239
CHF 0.935
SEK 10.920

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 169
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 687
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 405
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 134
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 782
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 4 060
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 228
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 650
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 922
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 628
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 148
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 539
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  7. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 7 530
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 319
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podporili ho vládne dotácie na kúpu ekologickejších áut.


TASR 2
Železničné prekladisko v americkom Cincinnati.

Neistota súvisiaca s Trumpovými plánmi môže odradiť investorov, tvrdí šéfka Fed-u.


TASR
Rafinéria v meste Port Arthur na pobreží Texasu.

Severoamerický benchmark WTI sa vynoril nad 60- dolárovú métu.


SITA
Najmenej zarábajú upratovačky.

Nerovnomerné rozdelenie povinností ovplyvňuje voľný čas aj profesionálny život.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 650
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 922
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 628
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 148
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 539
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  7. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 7 530
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 319
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťZatvoriť reklamu