BRATISLAVA. Viaceré opatrenia a trendy zmiernili podľa Národnej banky Slovenska (NBS) riziká spojené s rýchlym rastom retailových úverov.
Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák, odporúčania centrálnej banky, ktoré sa implementovali v marci 2015, prispeli k obozretnejšiemu poskytovaniu úverov.
Jeden z najvyšších v Únii
Banky obmedzili podľa neho poskytovanie úverov s príliš dlhou lehotou splatnosti, znížili podiel úverov s vysokou hodnotou LTV (podiel výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti) a zlepšili hodnotenie schopnosti klientov splácať úvery.
Limit na podiel výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti je na Slovensku podľa centrálnej banky jeden z najvyšších v EÚ. S cieľom ešte viac posilniť účinnosť by mali byť tieto odporúčania počas roka 2016 implementované priamo do legislatívy.
Retailové úvery rástli ku koncu septembra medziročne o takmer 13 %. Úvery na bývanie medziročne vzrástli o 13,8 % a spotrebiteľské úvery napriek istému spomaleniu rastu stúpli až o 17 %.
"Prispeli k tomu viaceré faktory, ako pokles úrokových sadzieb, konkurenčné prostredie, klesá nezamestnanosť, disponibilné príjmy rastú a bol aj pozitívny vývoj na trhu nehnuteľností,“ skonštatoval výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v NBS Vladimír Dvořáček.
Úverové podmienky sa uvoľnili
Podnikové úvery podľa národnej banky tiež výraznejšie rástli, a to o 3,5 %. Počas roka sa zlepšila podľa Dvořáčka finančná situácia podnikov a vzrástol dopyt podnikov po úveroch.
Mierne sa uvoľnili úverové podmienky zo strany bánk, čiastočne aj pod vplyvom zvýšenej konkurencie. Zlepšila sa tiež kreditná kvalita portfólia podnikových úverov, a to naprieč jednotlivými odvetviami. Najvýraznejšie zlepšenie bolo možné zaznamenať v sektore malých a stredných podnikov.
Ziskovosť bankového sektora zaznamenala ku koncu septembra medziročný rast o 18 %, čo je podľa Ličáka pozitívny výsledok.
Zisk bol podľa neho do veľkej miery ovplyvnený jednorazovými efektmi. Bolo to napríklad zníženie sadzby bankového odvodu a pokles nákladov na kreditné riziko.
Podstatná časť zisku vytváraná úrokovými príjmami je podľa Ličáka pod veľkým tlakom, teda je tlak na znižovanie úrokových marží. Čisté úrokové príjmy tak k septembru poklesli.