BRATISLAVA. Ukazovatele kreditnej kvality retailového portfólia sa zlepšili. Ako ďalej konštatuje Národná banka Slovenska (NBS) v správe o finančnej stabilite, už dva roky sústavne klesá podiel úverov domácnostiam v omeškaní, najmä do 30 dní.
Hodnota k júnu 2015 predstavovala len asi dve tretiny hodnoty z júna 2013. Celkový podiel úverov v omeškaní poklesol o viac ako dva percentuálne body na hodnotu 6,2 % ku koncu septembra.
Podiel sa veľmi nemenil
Podiel zlyhaných úverov sa podľa NBS príliš nemenil, ku koncu septembra tohto roka predstavoval 4,2 %. V spotrebiteľských úveroch to bol podiel 7,6 %, v úveroch na bývanie 2,9 %. Objem zlyhaných úverov sa vyvíjal v súlade s celkovým objemom úverov.
Výnimkou boli hypotekárne úvery, kde sa objem zlyhaných úverov medziročne znižoval. K septembru tohto roka to bol pokles o vyše 15 %. Aj okrajová kategória stavebných úverov zaznamenala pokles zlyhaných úverov až o 8 %.
Kreditnú kvalitu podľa centrálnej banky v nemalej miere podmieňuje makroekonomický vývoj. Evidovaná nezamestnanosť pokračovala v poklese v takmer všetkých krajoch. Od júla 2015 priemerne dosahovala hodnoty pod 11,5 %.
Bratislavský kraj sa líšil
Odlišný vývoj bol len v Bratislavskom kraji, kde síce dlhodobo dosahuje najnižšie hodnoty, ale v letných mesiacoch vzrástla. Prítok nových uchádzačov o zamestnanie zostal do septembra tohto roka naďalej stabilizovaný.
Podiel zlyhaných úverov v podnikovom portfóliu podľa národnej banky klesá počas celého roka a ku koncu septembra dosiahol 8,2 %.
Na jednej strane je tento vývoj dôsledkom klesajúceho prílevu novozlyhaných úverov, keď miera zlyhania v roku 2015 výrazne poklesla v prípade počtu ako aj objemu úverov. Na strane druhej to bolo oživenie úverovej aktivity v kombinácii s len miernym nárastom zlyhaných úverov.