BRATISLAVA. Prijatie efektívnych opatrení pri výrobe biopalív by mohlo pomôcť znížiť emisie skleníkových plynov až o ďalších 30 percent. Pri príležitosti začiatku klimatickej konferencie v Paríži to povedal Peter Kostík zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív.
"V poľnohospodárskom sektore je veľký priestor na redukovanie skleníkových plynov. V zlepšení manažmentu pôdy a plodín sa skrýva potenciál pre zníženie emisií oxidu uhličitého, oxidov dusíka a amoniaku,“ konštatoval.
Optimalizácia hnojenia
K opatreniam patrí podľa neho napríklad optimalizácia hnojenia, používanie hnojív s nižším emisným koeficientom, zníženie používania poľnohospodárskych mechanizmov na poli, výber vhodných plodín na pestovanie alebo minimalizovanie technológií obrábania pôdy, čo umožní zachytávať organický uhlík v pôde.
Výrobcovia biopalív chcú v tejto súvislosti osloviť ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru aj vedcov zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, aby spoločne pripravili systém osvety a odporúčaní pre poľnohospodárov.
Budúci rok
Projekt s pracovným názvom Príspevok poľnohospodárstva k znižovaniu emisií pri výrobe biopalív by sa mal naplno rozbehnúť na budúci rok.
Konferencia zmluvných strán Rámcovej dohody OSN o zmene klímy, ktorá sa začala dnes v Paríži, má prijať právne záväzky jednotlivých štátov, aby bolo možné udržať globálne otepľovanie pod hranicou dva stupne Celzia.
EÚ už podľa Združenia pre výrobu a využitie biopalív začala prechod k nízkouhlíkovej ekonomike. V rokoch 1990 až 2014 emisie skleníkových plynov v únii klesli o 23 percent, zatiaľ čo ekonomika vzrástla o 46 percent.
Podľa prognóz EÚ smeruje k zníženiu emisií do roku 2020 o 24 percent. Únia a jej členské štáty deklarovali zámer prijať v Paríži záväzok zníženia domácich emisií skleníkových plynov o 40 percent do roku 2030 oproti ich stavu v roku 1990, zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energií na 27 percent a zvýšiť energetickú efektívnosť o 27 percent.