"Minister financií Ivan Mikloš je veľmi efektívny, ale na Slovensku nemám partnera," povedal Roth TASR pred dnešnou výročnou tlačovou konferenciou v Bruseli, na ktorej predstavitelia EIB informovali o vlaňajších aktivitách banky v kandidátskych krajinách.
EIB poskytla vlani desiatim budúcim členským krajinám EÚ pôžičky v celkovej výške 3,4 miliardy eúr. Z tohto balíka sa Slovensku ušlo len 80 miliónov eúr, zatiaľ čo menšie Slovinsko získalo pre svoje projekty pôžičky až 202 miliónov. SR sa podľa predstaviteľov EIB príliš orientuje na pôžičky z Medzinárodného menového fondu.
Najviac pôžičiek poskytla vlani EIB Poľsku (1,08 miliardy eúr), Českej republike (898 miliónov) a Maďarsku (515 miliónov).
Problémom v kandidátskych krajinách je podľa predstaviteľov banky príliš dlhá príprava kvalitných projektov, ktorá trvá tri- až päťkrát dlhšie ako v štátoch EÚ.
Podľa riaditeľa oddelenia pôžičiek pre kandidátske krajiny Emanuela Maravica sa však situácia za uplynulých desať rokov výrazne zlepšila. Za hlavné problémy označil časté zmeny priorít pri výmene vlád, ako aj nedostatočné mzdy vo verejnom sektore.
"Keďže ľudia v štátnej správe nie sú dobre zaplatení, odchádzajú do súkromného sektora. Kvalita (prípravy projektov) potom často nie je taká, akú by sme očakávali," priznal Maravic.
Ďalším rozšírením problémom vo východnej Európe je korupcia, voči ktorej však EIB postupuje nekompromisne. "Ak čo len zacítime náznak korupcie, okamžite zastavujeme projekt," povedal TASR W. Roth. Podľa jeho slov už banka počas výberových konaní zastavila niekoľko projektov, nechcel ich však menovať.
Generálny riaditeľ EIB pre pôžičky Terence Brown k tomu dodal, že banka veľmi úzkostlivo dbá na to, aby tendre prebiehali dôsledne a nezávisle, pričom EIB požaduje dôkladné zdôvodnenie ich výsledkov. Banka tiež pozorne sleduje následné rozdeľovanie poskytnutých peňazí. "Uplatňujeme toľko ochranných opatrení (proti korupcii), koľko je možné," ubezpečil T. Brown.
EIB poskytuje tzv. lacné úvery, pretože si sama na medzinárodných trhoch požičiava pri najvýhodnejších podmienkach. Navyše, ako inštitúcia Európskej únie nemusí vytvárať zisk, môže preto poskytovať dlhodobé úvery za veľmi nízke úrokové miery.
Od začiatku tohto roka EIB navyše poskytuje pôžičky vstupujúcim krajinám pri rovnakých podmienkach ako členským štátom EÚ, čo v praxi znamená zníženie už i tak výhodných úrokových mier asi o polovicu.
spravodajca TASR Robert Sermek zll