Bratislava 14. februára (TASR) - Železniční odborári opierajú svoje odvolanie voči predbežnému opatreniu súdu o pozastavení štrajku na železnici o protiústavnosť jeho postupu.
Ako novinárov dnes informoval predseda Centrálneho štrajkového výboru (CŠV) Jozef Schmidt, Okresný súd (OS) Bratislava I nemal právomoc rozhodovať vo veciach uplatnenia práva občanov (zamestnancov) na štrajk v zmysle Ústavy Slovenskej republiky. Podľa odborárov súd ďalej nedostatočne skúmal podmienky konania tak, ako mu to ukladá Občiansky súdny poriadok. Súd zároveň predbežným opatrením, ktoré považujú odborári za zmätočné a nevykonateľné, dočasne údajne neupravil pomery účastníkov. Skúmanie dôvodov na predbežné opatrenie bolo zo strany súdu podľa odborárov nedostatočné a nesprávne najmä s ohľadom na tvrdenia železničných spoločností o hrozbe ekonomickej a sociálnej škody. Odborári v odvolaní upozornili odvolací Krajský súd v Bratislave aj na početné chyby v písaní nielen dátumov, ale aj výkonovej časti uznesenia.
CŠV upozorňuje tiež na zneužitie elektronickej podateľne OS pri podávaní žaloby zo strany železničných spoločností. Žaloba bola totiž podľa člena CŠV Petra Rozložníka dvakrát podaná a dvakrát stiahnutá a následne tretíkrát opäť podaná. Súd začal konanie až pri tretej žalobe, čím bolo podľa odborárov porušené ich právo na zákonného sudcu v zmysle ústavy. CŠV (6 odborových centrál) upozornil na túto skutočnosť listom z 12. februára aj ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. "Očakávame, že minister využije tento list ako podnet na začiatok kontroly na príslušnom súde a o výsledku bude informovať nielen dotknuté subjekty, ale aj širokú verejnosť," informovali zástupcovia CŠV.
OS v Bratislave zatiaľ nerozhodol o samotnej nezákonnosti konania štrajku. V prípade uznania žaloby železničných spoločností by boli odborári zodpovední za straty spôsobené štrajkom v sume takmer 150 miliónov Sk. Voči prípadnému rozhodnutiu OS v neprospech odborov je CŠV pripravený sa opäť odvolať.
Prerušenie štrajku železničiarov nariadil OS rozhodnutím z 3. februára dovtedy, kým sa právoplatne nerozhodne o jeho prípadnej nezákonnosti. Žalobu o nezákonnosti štrajku s návrhom na predbežné opatrenie súdu podali Železnice SR (ŽSR) spolu so Železničnou spoločnosťou (ZSSK) 31. januára. Po verdikte súdu železničiari 3. februára večer prerušili takmer trojdňový štrajk. Odborári chceli štrajkom dosiahnuť zastavenie rušenia spojov na 25 lokálnych tratiach a ďalších asi 200 spojov na hlavných tratiach, ktoré ZSSK napokon zrealizovala k 2. februáru.