Bratislava 16.januára (TASR) - Možnosti predaja jadrových elektrární v SR sú podľa EPIC, ktorá je renomovaným poradcom pre privatizáciu a investície v strednej a východnej Európe, veľmi nízke.
"Dnešné možnosti sú takmer nulové," konštatoval pre TASR Peter Goldscheider zo spoločnosti EPIC. Predaj by bol podľa neho možný v prípade uzavretia manažérskych kontraktov so spoločnosťami, využívajúcimi jadrové zdroje, napríklad Electricité de France (EdF) alebo španielskou Iberdrolou. Poradca vlády SR pre privatizáciu a. s. Slovenské elektrárne (SE) spoločnosť PriceWaterhouseCoopers (PWC) navrhuje podľa informácií TASR aj možnosť kombinovať pri privatizácii jadrových zdrojov "čistý predaj" s prenájmom. Z jadrových zdrojov by súčasťou privatizácie nemala byť havarovaná elektráreň A-1. O ďalších problémových častiach jadra (odstavovaná V-1 Bohunice, nedostavané bloky Mochoviec a závod Vyraďovanie jadrových zariadení) zatiaľ v súvislosti s privatizáciou SE nebolo rozhodnuté.
Podľa analýz EPIC nie je privatizácia SE, ktorá smeruje k predaju konvenčných zdrojov energie bez jadra, vhodným spôsobom predaja spoločnosti. "Predaj SE bez jadrových zdrojov je len čiastkovým riešením," upozornil P. Goldscheider. Podľa neho by v takomto prípade vláda získala zdroje, ale vznikli by napríklad problémy s dlhmi elektrární.
EPIC navrhuje pred predajom elektrární vybudovať najprv dcérske spoločnosti SE, v ktorých by mal prebehnúť podrobný vnútorný audit. "Malo by sa rozhodnúť o všetkých formách vnútorného financovania a ďalších oblastí a až potom by mal nasledovať predaj," upozornil P. Goldscheider. Najrozumnejšie riešenie je podľa neho nehľadať do energetiky SR spoločnosti, ktoré na slovenskom trhu ešte nepôsobia. "Ak už máte tri z najuznávanejších európskych energetických spoločností priamo v krajine (E.ON, EdF a RWE), tak si myslím, že Slovensko je malá krajina na prijímanie ďalších. Preto si sadnite za rokovací stôl a hľadajte riešenia spolu s týmito troma spoločnosťami, ktoré vytvárajú priaznivú situáciu pre zákazníkov, vládu, SE a distribučné spoločnosti. Ak Slovensko pôjde ďalej touto cestou, EPIC bude mať záujem byť poradcom pre slovenskú vládu," dodal P. Goldscheider.
PWC v súčasnosti eviduje naďalej 8 predbežných ponúk strategických záujemcov o SE. Podľa informácií člena výkonného výboru FNM Vladimíra Dvořáčka je však predbežných ponúk len sedem. Okrem strategických investorov prejavili záujem o SE ako finanční investori Európska banka pre obnovu a rozvoj a IFC (patrí do skupiny Svetovej banky), ktoré môžu ísť do konzorcia so strategickými záujemcami. SE by sa mali podľa rozhodnutia vlády SR privatizovať ako celok alebo ako dve dcérske spoločnosti prípadného holdingu SE, do ktorých by vstúpili rôzni investori. Podľa predbežných ponúk nemajú však investori záujem o SE ako celok ani o jadrové elektrárne.
Medzi strategickými záujemcami o privatizáciu SE by mali byť nemecký E.ON, francúzsky EdF, britské British Energy a International Power a taliansky Enel. Spomínaná Iberdrola nemala podľa informácií od PWC z júla 2002 o SE záujem.