V inzerátoch na predaj ich málokedy spomenú. Kúpiť dom, kam už prišiel exekútor, sa ľudia boja.
1. Pri dobrovoľných dražbách bývajú ťažkosti s vysťahovaním dlžníka. Aký postup je pri exekučnej dražbe?
Dražba nehnuteľnosti cez exekúciu znamená zmenu vlastníckeho práva nehnuteľnosti. Udelením príklepu súdneho exekútora na dražbe sa vydražiteľ môže ujať držby nehnuteľnosti. Vlastníkom sa vydražiteľ stáva právoplatným schválením príklepu súdneho exekútora súdom a to ku dňu udelenia príklepu súdnym exekútorom na dražbe. Dražbou zostávajú zachované všetky nájomné práva. Nový vlastník môže riešiť aj problematiku nájomníkov. Vypratanie osôb a vecí z nehnuteľnosti sa však rieši v osobitnom konaní. A to prostredníctvom exekútora, ale na základe nového návrhu na začatie exekúcie. Podkladom na exekúciu musí byť súdne rozhodnutie. Jedine súdny exekútor a jedine na základe súdneho rozhodnutia môže nútene osoby alebo veci vypratať z nehnuteľnosti. Je pritom nepodstatné, ako vydražiteľ nadobudol nehnuteľnosť – či prostredníctvom exekučnej dražby, dobrovoľnej dražby, alebo na základe inej právnej skutočnosti. Pre súdneho exekútora tiež nie je podstatné, či v nehnuteľnosti má vypratávaná osoba trvalý pobyt.
2. Čo bude s hnuteľným majetkom (zariadením), ktorý si odmieta dlžník vysťahovať, prípadne, čo ak rozbije zariadenie bytu či domu?
Vypratanie z nehnuteľnosti je samostatným konaním u exekútora. Začína sa na návrh oprávnenej osoby na podklade rozhodnutia súdu. Ak si vypratávaná osoba odmieta prevziať veci, ktoré exekútor z nehnuteľnosti vypratáva, súdny exekútor uloží veci v obci, kde sa uskutočňuje výkon rozhodnutia. Všetko sa deje na trovy povinného, teda osoby, ktorá je zaviazaná súdnym rozhodnutím vypratať sa z nehnuteľnosti. Pri vypratávaní súdny exekútor robí súpis vecí, ktoré sa vypratávajú. Pri úkone spisuje zápisnicu, kde opíše aj stav vypratávaných priestorov. Pri úkone si exekútor priberie aj zástupcu obce, prípadne políciu. Otázka zodpovedností za škodu je samostatnou problematikou. Úkony exekútora, zápisnice o úkonoch môžu prispieť k dokazovaniu.
3. Kto nakupuje na exekučných dražbách a s akým úspechom, a komu sa predajú nehnuteľnosti?
Nakupujú ľudia, ktorí riešia svoje bývanie a hľadajú istotu, že kúpia nehnuteľnosť pod dohľadom súdu a za primeranú cenu, alebo osoby, ktoré s nehnuteľnosťami obchodujú. V prípade, ak sa nepodarí predať nehnuteľnosť za znaleckú cenu, súdny exekútor môže požiadať exekučný súd o schválenie zníženia najnižšieho podania oproti znaleckej cene, a to až o jednu polovicu. Ak súd schváli návrh exekútora, exekútor začína dražiť s podaním vo výške polovice znaleckej ceny. Príklep udelí tomu, kto dal na dražbe najvyššie podanie.
Exekučná dražba
Výhody exekučnej dražby:
udelenie príklepu súdneho exekútora je v širšom zmysle úkonom súdu , súd od začiatku dozerá na celý proces na rozdiel od dobrovoľnej dražby, kde dražbu v podstate vykonáva súkromná dražobná spoločnosť a nepodlieha dozoru súdu, odmena súdneho exekútora za uskutočnenie dražby je na rozdiel od dobrovoľnej dražby limitovaná výškou vymáhanej pohľadávky a je vždy určená zákonom .
Nevýhody exekučnej dražby:
časovo náročnejší proces,
možné prieťahy zo strany súdu pri schvaľovaní úkonom exekútora z dôvodu preťaženosti súdov.