Obdobie, kedy niekto dal kamarátovi pri pôžičke ako zábezpeku svoj dom, chatu či byt sú už preč. Skúsenosti mnohých poučili. Čo však, ak o založení vašej nehnuteľnosti žiada niekto z rodiny a vám sa nechce alebo nedarí odmietnuť?
Rozhodnutie je na vás. No nikdy nezabúdajte, že ak dlžník prestane platiť, váš majetok sa môže dostať aj do exekúcie.
Majetok oboch
Situácie v rodinách bývajú rôzne. Okrem korektných vzťahov sa môže stať aj to, že dlžník vám ani nedá vedieť, že svoj úver zaručený vaším domom či bytom nespláca a ak sa ho opýtate, povie vám pravý opak. Častým dôvodom je to, že sa hanbí a nechce, aby sa to roznieslo v rodine.
Vyskytujú sa aj prípady zámerného zavádzania rodinných príslušníkov.
V exekučnom konaní potom súdny exekútor nerozlišuje, že ste boli „iba“ ručiteľ. V exekúcii už vystupujete ako povinný spolu s pôvodným dlžníkom. A tak súdny exekútor exekvuje majetok vás oboch, hovorí súdna exekútorka Anetta Demešová z Exekútorského úradu Vráble.
Pôvodný záväzok nerozhoduje
Ručenie je legitímny zabezpečovací inštitút, keď dlžník nemá dostatok majetku, aby za svoj dlh ručil veriteľovi sám. „Ručením sa zaväzujete, že súhlasíte s tým, aby vašim majetkom mohol veriteľ priamo uhradiť svoju pohľadávku, ak hlavný dlžník neplatí. Ste teda v postavení solidárneho dlžníka. Spoločne a nerozdielne zodpovedáte za záväzok,“ upozorňuje Demešová.
Exekútor teda pri pohľadávke vedie exekúciu na majetok ručiteľa - na jeho hnuteľný a nehnuteľný majetok a na akýkoľvek príjem. Ak to nestačí, veriteľ môže navrhnúť exekučné konanie tak, že na strane dlžníka bude aj pôvodný dlžník a aj pôvodný ručiteľ.
Súdny exekútor potom vedie exekúciu na majetok oboch účastníkov konania. "Ide o solidárny záväzok, čo v praxi znamená, že exekútor speňažuje to, čo je najviac efektívne, najhospodárnejšie a najľahšie možné speňažiť, pričom vôbec nerozlišuje či išlo v pôvodnom záväzku o dlžníka alebo o ručiteľa," vysvetľuje súdna exekútorka.