Chceli by ste bývať v novostavbe? V hlavnom meste je v ponuke bývanie vo viac ako stodesať rezidenčných projektoch.
Odhady v Bratislave hovoria o 2500 až 3300 voľných bytoch. Keďže sú úrokové sadzby nízke, čo vám ako záujemcovi mnohokrát zopakujú realitkár, developer i banka, všetko sa zdá ružové.
Pochybnosti prichádzajú vtedy, ak sa zamyslíte nad tým, že vám ponúkajú byt, ktorý je len na papieri a začnete premýšľať, či súčasnú prácu alebo príjem budete mať aj o pätnásť rokov. Ozýva sa čoraz viac hlasov, že tak je to správne.
Viac sa dočítate: Analytik: Nevravím neberte hypotéku. Ale rátajte
Pribudnú ďalšie
Napriek tomu, že sa novostavby opäť rýchlo predávajú, zostáva ponuka voľných bytov zhruba rovnaká. Udržuje ju vyšší prílev nových projektov, tie sa rýchlo predávajú. Projekty staršie ako tri roky tvoria približne desatinu z ponuky. Iba 40 percent ponúkaných bytov už skutočne aj stojí. „Každý kvartál pribudne okolo desať projektov – úplne nové alebo ďalšie etapy už existujúcich projektov. Znamená to v priemere okolo tisíc nových bytov,“ vypočítava analytik Bencont Investments Matúš Jančura.
V ďalších piatich rokoch má pribudnúť viac ako 40 väčších a dlhšie očakávaných projektov, ako napríklad Bory Home či Vajnory. Ťažké je už len si predstaviť, kto všetky byty kúpi. A či projekty developeri postavia tak, ako sľúbili.
Čo sa dnes kupuje
„Ľudia chcú najmä dvoj- a trojizbové byty,“ hovorí risk manažér Lexxusu Peter Ondrovič. Jednoizbové byty kupujú hlavne mladí ľudia, ktorým nízke úroky na hypotéke umožňujú osamostatniť sa skôr od rodičov. Trh novostavieb však cenami nereaguje tak bláznivo ako kedysi. „Posledné údaje naznačujú spomalenie ich rastu,“ tvrdí Ondrovič.
Ostatné zverejnené kvartálne analýzy ukazujú pri bratislavských novostavbách ceny od dvetisíc po zhruba tritisíc eur za štvorcový meter vrátane DPH a medzikvartálny rast cien okolo dvoch percent.
„Ceny rastú aj preto, že sa stavia bližšie k centru, nielen v okrajových častiach,“ mieni Jančura. Svoj diel na zdražovaní majú aj majitelia pozemkov. Kúpa nehnuteľnosti pod projektom či už vypracovaný projekt sú drahšie ako v minulosti.
Na vysokých cenách sa podľa Juraja Suchánka z Inštitútu urbánneho rozvoja podpisuje aj zdĺhavé povoľovanie projektov. „Situácia, keď povoľovací proces v Bratislave trvá pri bytovkách bežne viac ako rok, výrazne obmedzuje ponuku. Nie je to zdravé a môže to spôsobiť ďalší rast cien,“ hovorí.
Rekordné hypotéky (anketa)
Nízke úrokové sadzby sú výhodné, no vyvolávajú aj obavy. Opýtali sme sa zainteresovaných: Sú súčasné nízke úroky na hypotékach dar alebo sú naopak pre realitný trh nebezpečné?
Matúš Jančura, hlavný analytik, Bencont Investments
Aj dar, aj nebezpečenstvo – záleží od uhla pohľadu. Každopádne sú veľmi pozitívne pre oživenie realitného trhu, ktorý niekoľko rokov spal.
Miroslava Mizeráková, produktový manažér pre úvery, Hypocentrum
Z krátkodobého hľadiska dar – kupujúci majú väčšie šance získať úver za dobrých podmienok. Z pohľadu budúcnosti môžu byť opodstatnené obavy z nafúknutia realitnej bubliny – zvýšený dopyt tlačí ceny nahor, k tomu sa pridružuje aj nedostatok niektorých typov nehnuteľností.
Ján Palenčár, prezident, Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska
Nehnuteľnosti sú síce viac dostupné, no nemalo by to byť pre trh nebezpečné. Banky neposkytujú úvery tým, ktorí nepreukážu dostatočnú bonitu. Ani nejdú do 100%-ného krytia úverov. Tým je situácia oveľa zdravšia a menej riziková ako v minulosti.
(ht)