"Rada hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) súhlasí s predloženým návrhom zákona s akceptovanými pripomienkami s výnimkou participácie," uviedol dnes po rokovaní predseda tripartity a minister hospodárstva Róbert Nemcsics.
Participácia pritom predstavuje sumár bodov, týkajúcich sa zastupovania zamestnancov odbormi a zamestnaneckými radami, na ktorých sa majú medzi sebou dohodnúť zástupcovia odborárov a zamestnávateľov. Výsledky dohody by mali predložiť rezortu práce do stredy rána budúceho týždňa tak, aby mohli byť zapracované do návrhu zákona, ktorým sa bude zaoberať vládny kabinet.
Viceprezident KOZ Peter Gajdoš vyjadril spokojnosť s kompromisným návrhom, ku ktorému podľa neho odbory dospeli aj vďaka sprievodným nátlakovým akciám počas prípravy zákona. V zásadnej pripomienke, ktorá sa týkala minimálnych mzdových taríf, sa podľa neho partneri dohodli na ich zachovaní v zákonníku, šesť tarifných tried však nebude podmienených dosiahnutým stupňom vzdelania, ale bude sa viazať len na náročnosť práce.
Kompromisné riešenie našla RHSD aj v otázke dovolenky, ktorej základná výmera bude na rozdiel od pôvodného návrhu naďalej štyri týždne v roku, v rizikových profesiách však zostane zachovaná dodatková dovolenka. Ďalšia dovolenka by sa mala zrušiť. Maximálny týždenný pracovný čas v dvoj- a viaczmenných prevádzkach by sa oproti platnému zneniu zákonníka nemal predlžovať, pričom úpravu pracovného času budú môcť zamestnávatelia uskutočniť po dohode, a nielen po prerokovaní s odborovým orgánom.
Za úspech považuje KOZ to, že odbory by mali mať naďalej právo kontrolovať v podnikoch dodržiavanie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, nebudú však môcť dať príkaz na zastavenie výroby. KOZ naopak ustúpila v otázke odstupného pri ukončení pracovného pomeru napríklad z dôvodu organizačných zmien v podniku, na ktoré bude mať zamestnanec nárok, len pokiaľ nebude čerpať výpovednú lehotu. "Bude na slobodnej vôli zamestnanca, či bude čerpať výpovednú lehotu, alebo si zoberie odstupné," spresnil rezortný minister Ľudovít Kaník.
Inštitút sprostredkovateľní práce, voči ktorému mali odborári výhrady, vládna strana v novele presadila. Vypúšťa sa však formulácia, že v zákone o zamestnanosti sa v budúcnosti prijme podrobná úprava tejto problematiky. "Otázka dočasného pridelenia zamestnanca zostala v zákonníku kvalitne ošetrená a pre takýchto zamestnancov, ktorí budú dočasne pridelení k inému zamestnávateľovi, je zabezpečená rovnaká ochrana a mzdové ocenenie ako pre riadnych pracovníkov," zdôraznil Ľ. Kaník. Zároveň vyjadril uspokojenie, že dohodnutá podoba novely Zákonníka práce vyhovuje všetkým sociálnym partnerom bez toho, aby stratila na svojej filozofii, ktorou je liberalizácia v prospech zamestnancov aj zamestnávateľov. Zároveň odmietol, že by vláda dospela ku kompromisom v zákone pod tlakom odborárov.
Zástupca zamestnávateľov Jozef Kollár je spokojný predovšetkým s tým, že sa podarilo zmodernizovať Zákonník práce a prispôsobiť ho súčasným podmienkam podnikania v Európe. Najväčšou požiadavkou zamestnávateľov v súčasnosti ešte je, aby Zákonník začal platiť čo najskôr. P. Gajdoš sa nevyjadril, či je pripravovaný štrajk odborárov aj po dnešnom rokovaní tripartity stále aktuálny. "Nechajte sa prekvapiť," reagoval. Ubezpečil však, že KOZ bude rešpektovať dosiahnuté dohody a tieto otázky už nebude znovu otvárať. Parlament by mal o novele rokovať v apríli.