Paríž/Brusel 9.marca (TASR) Komisár Európskej komisie (EK) pre poľnohospodárstvo a rybolov Franz Fischler chce umožniť pestovanie génovo manipulovaných organizmov (GMO) popri tradičných alebo biologických kultúrach, hoci sa vo veci koexistencie GMO s tradičnými alebo biologickými kultúrami ešte nič nezabezpečilo, konštatoval francúzsky denník Libération.
Svojím prejavom v Bruseli komisár vyvolal triašku členov ekologických organizácií a polemiky medzi ministrami životného prostredia členských krajín EÚ.
F. Fischler si v mene slobodnej vôle roľníkov vybrať si typ poľnohospodárstva, "vie predstaviť" spoločnú existenciu rôznych typov kultúr výlučne z ekonomického uhlu pohľadu. Podľa neho pritom nejde o riziko ani o otázku potravinovej bezpečnosti, lebo v EÚ sa môžu pestovať len povolené GMO. Pred zavedením moratória na GMO v roku 1999 bolo vydaných 19 povolení, pripomenul denník.
F. Fischler neskrýva želanie, aby sa moratórium na GMO v budúcnosti zrušilo. Výsledkom by bol fakt, že sami pestovatelia tradičných a biologických kultúr by mali zobrať na seba ochranu pred kontamináciou svojich kultúr génovo manipulovanými organizmami, lebo svoju produkciu predávajú drahšie.
Za nonsens to označili okrem predstaviteľov organizácie Greenpeace aj členovia Európskeho parlamentu za strany Zelených. Podľa nich sa tým ruinuje princíp, že znečisťovateľ má byť platcom a niesť následky za znečistenie prostredia.
Komisár EÚ je proti tomu, aby sa vyhradili oblasti alebo územia so zákazom pestovania GMO, a to v mene slobody voľby pestovateľov. Nie je ani za spoločnú európsku legislatívu v danej problematike.
Ekologické organizácie zastávajú názor, že len prísna európska legislatíva zabezpečí čistotu osiva a prežitie konvenčného aj biologického poľnohospodárstva. Bez toho spotrebitelia aj roľníci prídu o právo voľby potravín a typu produkcie.
Rovnaké znepokojenie podľa denníka Libération prejavili aj ministri životného prostredia EÚ. Deviati z nich z Dánska, Talianska, Nemecka, Belgicka, Francúzska, Švédska, Luxemburska, Rakúska a Grécka vyjadrili obavy z mlčania v otázke harmonizácie európskych pravidiel v danej veci. Týchto 9 krajín presadilo moratórium v roku 1999.