Bratislava 11.marca (TASR) - Skúsenosti z iných krajín, ktoré uskutočnili dôchodkovú reformu, ukazujú, že najlepším riešením pre dohľad nad dôchodkovými správcovskými spoločnosťami je jediná, výlučne na tento účel špecializovaná inštitúcia. Na dnešnej medzinárodnej konferencii v Bratislave, venovanej dôchodkovej reforme v SR, to uviedol konzultant Svetovej banky (SB) Augusto Iglesias.
Hoci v niektorých krajinách podľa neho existuje aj integrovaný dohľad nad správcovskými spoločnosťami dôchodkových fondov a ďalších finančných inštitúcií, v takomto prípade vzniká potenciálne riziko konfliktu záujmov. Ako príklad uviedol situáciu, keď správcovská spoločnosť mala časť prostriedkov vložených v banke, ktorá mala finančné problémy, pričom v záujme pomoci banke jej dozorný orgán uložil zvýšiť podiel investovaných peňazí. "Je preto lepšie, aby dohľad nad dôchodkovými fondmi vykonávali inštitúcie, ktoré nie sú zodpovedné za dozor nad subjektmi, v ktorých majú uložené aktíva," zdôraznil A. Iglesias.
Za zriadenie nového nezávislého štátneho orgánu pre kontrolu dôchodkových správcovských spoločností sa prihovárajú aj niektorí predstavitelia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Ako na konferencii uviedol generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia MPSVR Ivan Švejna, koncepcia reformy dôchodkového zabezpečenia, ktorú pripravil rezort práce, však uvažuje aj o druhom variante, a to, že touto kompetenciou by bol poverený existujúci Úrad pre finančný trh (ÚFT). Toto riešenie pritom presadzuje Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré nepovažuje za účelné zriaďovať nový štátny orgán, keďže aj novovzniknuté správcovské spoločnosti spadajú do rámca finančného trhu. Minister financií SR Ivan Mikloš sa navyše domnieva, že dve kontrolné inštitúcie na jednom trhu by sa mohli dostať do kompetenčného sporu.
Politické rozhodnutie medzi oboma alternatívami zrejme uskutoční až vláda SR, I. Švejna však upozornil, že náklady na dobudovanie kontrolných mechanizmov vzniknú v obidvoch prípadoch. "V prípade kapitalizačného piliera totiž pôjde o úplne novú oblasť podnikania, ktorá sčasti nahradí dnešný prvý priebežný pilier financovania dôchodkov," vysvetlil. Ako uviedol, kontrolný orgán bude musieť byť schopný dozorovať všetky činnosti správcovských spoločností, vrátane dodržiavania pravidiel reklamy, investovania, výberu príspevkov a výplaty dávok.