Vláda ČR v stredu prijala novelu zákona o praní špinavých peňazí, ktorá rozširuje veľa profesií, ktoré musia hlásiť podozrivé transakcie. Musia ju však ešte schváliť poslanci, aby mohla platiť od tohtoročného júla, informuje denník Mladá fronta Dnes.
Zatiaľ čo dnes musia oznamovať podozrivé operácie inštitúcie ako banky, fondy, poisťovne, herne, kasína, zmenárne či realitné kancelárie, podľa novely by tak museli robiť aj advokáti, notári, účtovníci či súdni exekútori. "Sú to profesie, ktoré sa môžu dostať k informáciám, že niekto perie špinavé peniaze," hovorí Karel Koryna, riadiaci na ministerstve financií ČR útvar pre boj proti praniu špinavých peňazí.
Pranie špinavých peňazí čiže legalizácia príjmov napríklad z predaja drog či inej trestnej činnosti má veľa podôb. Jednotlivé inštitúcie väčšinou majú vlastné systémy, ako takéto prípady odhaliť.
"Prevažná väčšina bánk využíva takzvanú metódu červených svetielok. Je to súbor určitých signálov, podľa ktorých sa hodnotí daný obchod z pohľadu prania špinavých peňazí. Napríklad, podnikateľ má reštauráciu, pre ktorú sú obvyklé tržby 200 000 až 300 000 Kč, a naraz dostane na účet 10 miliónov Kč. Pritom, keď sa ide okolo, vidno, že je reštaurácia prázdna," popisuje predseda Komisie pre bankovú a finančnú bezpečnosť ČR Eduard Jeleň.
Práve banky dávajú úradu najviac podnetov na šetrenie. Vlani ich dostal 1 267 a na ich základe podal vyše 100 trestných oznámení na transakcie za zhruba 1,5 miliardy Kč. Odsúdený však doteraz nikto nebol.
Nedá sa pritom čakať, že prísnejšie mechanizmy budú záchranou. "Podplatený účtovník zostane podplateným účtovníkom a bude náročnejšie týchto ľudí odhaliť," hovorí šéf vyšetrovacích služieb PricewaterhouseCoopers Roger Stanley.
(1 CZK = 1,324 SKK)