Bratislava 20.marca (TASR) - Oživenie hospodárstva, novela zákona o zamestnanosti, ako aj aktívna politika trhu práce prispeli v SR vo februári tohto roka k rekordnému zníženiu miery evidovanej nezamestnanosti na 17,07 %.
"Medzimesačne ide o pokles o 0,64 percentuálneho bodu a medziročne až o 2,5 bodu, čo dokumentuje, že pozitívne trendy na trhu práce z posledných mesiacov sa prehlbujú," uviedol dnes na tlačovej besede rezortný minister Ľudovít Kaník.
Koncom februára evidovali úrady práce vyše 453 000 nezamestnaných, ktorí môžu hneď po predložení pracovnej ponuky nastúpiť do práce, pričom spolu s osobami napríklad na materskej dovolenke alebo chorými bolo v ich štatistike viac než 495 400 ľudí. "V porovnaní s rovnakým obdobím vlani je to takmer o 65 000 osôb menej, čo je veľmi sľubné," komentoval vývoj nezamestnanosti riaditeľ odboru analýz NÚP Pavel Tomasta. Na tomto poklese sa podľa jeho slov v rozmedzí od 40 000 do 42 000 ľudí podieľali aktívne nástroje NÚP, orientované na podporu dlhodobých pracovných miest, a počtom zhruba 7 000 ľudia, ktorí sa pod vplyvom novely zákona o zamestnanosti sami odhlásili z evidencie, prípadne ich úrady práce vyškrtli pre nespoluprácu. "Počty odhlásených na vlastnú žiadosť sú na základe zákona, ktorí od nového roka okrem iného ukladá nezamestnaným povinnosť hlásiť sa každých 14 dní na úrade práce, trojnásobne vyššie ako doteraz," priblížil P. Tomasta.
V priebehu mesiaca bolo z registra nezamestnaných vyradených spolu takmer 37 000 osôb, čo je doteraz najvyšší februárový odtok od roku 1990. Zamestnanie pritom našlo 22 447 z nich. Naopak, novo zaevidovaných bolo najmenej od roku 1995 len 23 100 ľudí.
P. Tomasta upozornil aj na nový trend v oblasti regionálnej nezamestnanosti, keď tradične druhý najhorší región z tohto pohľadu, ktorým bol Prešovský kraj, "prepustil" miesto Banskobystrickému a Nitrianskemu kraju a dostal sa až na štvrté miesto. "Na tento trend výrazne vplývajú investori a veľké podniky na východe Slovenska, ako sú U.S. Steel Košice, Whirlpool alebo Molex, ktoré začínajú nabaľovať dodávateľov. Na druhej strane sa zhoršuje situácia v spomínaných dvoch krajoch," vysvetlil riaditeľ. Košický kraj, ktorý si stále drží "prvenstvo" v počte ľudí bez práce, vykázal vo februári evidovanú mieru nezamestnanosti na úrovni 23,78 %. V Bratislavskom kraji, kde je tento ukazovateľ už tradične najnižší, dosiahla 4,49 %.
Napriek priaznivému vývoju v nezamestnanosti zostávajú podľa P. Tomastu problémom dlhodobo nezamestnaní, najmä nad dva roky, ktorých počet predstavuje asi 130 000 a v medziročnom porovnaní sa zvýšil asi o 20 000. Minister však v tejto súvislosti pripomenul, že rezort chystá komplexné zmeny v sociálnom systéme, ktoré by mali aktivizovať aj túto skupinu nezamestnaných.
Podporu v nezamestnanosti poberalo koncom sledovaného mesiaca vyše 98 300 osôb, pričom jej výška sa v januári dostala na 3 623 Sk a medziročne sa tak zvýšila o 320 Sk. Zamestnávatelia nahlásili vo februári úradom práce 13 654 voľných pracovných miest a ku koncu mesiaca ich bolo k dispozícii takmer 18 000. Na jedno voľné miesto pripadalo viac než 16 evidovaných nezamestnaných. Za január a február tohto roka nahlásili organizácie hromadné prepúšťania, týkajúce sa 3 200 zamestnancov, čo však predstavitelia NÚP označili za bežné číslo.