Bratislava 27. marca (TASR) - Daňová reforma, v ktorej Ministerstvo financií (MF) SR navrhuje 20-% rovnú daň z príjmu pre fyzické a právnické osoby a 20-% DPH, je podľa analytikov potrebná a jej vplyvy na ekonomiku by mali byť prevažne pozitívne.
"Ešte dôležitejšia by však bola redukcia výdavkov. Slovensko potrebuje znížiť mieru prerozdeľovania cez všetky rozpočty. Daňová reforma však len zmení štruktúru na strane príjmov," myslí si analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.
Sadzbu DPH na úrovni 20 % považuje analytik Tatra banky Róbert Prega za relatívne vysokú: "Je však logická, keďže cieľom reformy je fiškálna neutrálnosť." P. Ondriska "nepovažuje za šťastné" zavedenie jednotnej sadzby DPH na úrovni dani z príjmov. Zvýšenie spodnej hranice DPH bude mať podľa neho negatívny dopad cez vyššie ceny predovšetkým na strednú príjmovú vrstvu, keďže najnižšej príjmovej skupine a dôchodcom bude kompenzované rôznymi sociálnymi dávkami.
Daňová reforma by mala podľa Mária Blaščáka z Ľudovej banky stimulovať ekonomickú aktivitu obyvateľstva a priniesť tiež nárast počtu malých podnikov. Rast nepriamych daní postihne podľa R. Pregu spotrebu, čo sa môže prejaviť na znížení dovozov a následne pozitívne v zahraničnoobchodnej bilancii.
Koncepcia daňovej reformy necháva podľa analytikov veľa otvorených otázok. "Je navrhnutá tak, aby bol priestor na zmeny. Nedá sa však vylúčiť, že vzhľadom na príliš veľa rozličných záujmov sa daňová reforma nakoniec neuskutoční," upozornil P. Ondriska.
MF navrhuje okrem 20-% rovnej dane z príjmov a 20-% DPH tiež zrušenie tzv. trojdane, cestnej dane na osobné vozidlá právnických osôb a dane z dividend. Naopak nepočíta so zrušením paušálnej dane, mala by sa však zúžiť na remeselné živnosti a zaviesť možnosť paušálnych výdavkov. Pri dani z nehnuteľností by sa mali v budúcnosti všetky nehnuteľnosti zdaňovať na hodnotovom princípe. Ocenenie nehnuteľností na úrovni trhových cien by sa pritom malo realizovať až v strednodobom horizonte.