Bratislava 2.apríla (TASR) - Prevádzku jadrových zariadení na Slovensku za rok 2002 zhodnotil Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR, podobne ako v minulých rokoch, opäť ako bezpečnú a spoľahlivú.
Informáciu ÚJD o činnosti úradu a bezpečnosti jadrových zariadení zobrala dnes na vedomie vláda SR. ÚJD zaznamenal vlani na jadrových elektrárňach (JE) na Slovensku 85 jadrových udalostí, čo bol medziročný pokles o 15. Z celkového počtu udalostí bolo 35 (pokles oproti roku 2001 o 17) mimo 7-úrovňovej medzinárodnej stupnice pre hodnotenie udalostí na jadrových zariadeniach (INES). Celkovo 49 udalostí (nárast o 7) na JE ÚJD ohodnotil v INES stupňom 0 (odchýlka) a jednu udalosť stupňom 1 (porucha, ktorá nepredstavuje riziko, ale poukazuje na drobné nedostatky v prevádzkových postupoch).
Spolu 28 udalostí zaznamenal ÚJD na blokoch V-1 JE Jaslovské Bohunice, z ktorých 23 na úrovni INES 0 a 5 mimo stupnice. Na blokoch bohunickej JE V-2 úrad evidoval 19 udalostí, z ktorých 13 bolo ohodnotených stupňom 0 a 6 mimo stupnice. Na dvoch blokoch JE Mochovce zaznamenal ÚJD 38 jadrových udalostí, z nich 13 na úrovni INES 0, jedna na úrovni INES 1 a 24 mimo stupnice.
V oblasti prepravy jadrových materiálov kontroloval ÚJD vlani 5 prepráv čerstvého jadrového paliva z Ruskej federácie (RF) do JE Bohunice a rovnako ako v rokoch 2000 a 2001 jednu prepravu do JE Mochovce. Palivo bolo uložené v skladoch čerstvého paliva oboch elektrární. ÚJD ďalej evidoval prevezenie vyhoreného paliva, chladeného 3 roky v bazénoch skladovania štyroch blokov JE Bohunice, do bohunického medziskladu vyhoreného paliva. Cez územie SR sa v roku 2002 vykonali 4 prepravy uránového koncentrátu z ČR do RF. Prepravy jadrových materiálov sa vlani uskutočnili v súlade s podmienkami ÚJD. Z hľadiska bezpečnosti chce ÚJD v tomto roku venovať pozornosť schvaľovaniu projektov modernizácie dvoch blokov V-2, na ktorú plánuje a. s. Slovenské elektrárne vynaložiť do roku 2008 spolu 11,2 miliardy Sk. ÚJD chce v oblasti bezpečnosti JE naďalej spolupracovať s medzinárodnými organizáciami, najmä Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE), Stálou misiou SR pri OSN, Európskou komisiou (EK) a Agentúrou pre jadrovú energiu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (NEA/OECD). Slovensko disponuje 2640 MW inštalovaného výkonu jadrových elektrární, ktoré vlani vyrobili 54,7 % elektriny, vyprodukovanej v SR. Staršie jadrové elektrárne (najmä bloky V-1 a V-2) patria v SR k najlacnejším zdrojom energie.