Rím 3. apríla (TASR) - Prezident Európskej centrálnej banky dnes oznámil, že americký obchod a rozpočtový deficit USA znamenajú riziko pre globálny ekonomický rast, no intenzívnejšia transatlantická spolupráca medzi USA a krajinami EÚ nie je pritom potrebná. Washington sa kvôli tejto kritike môže nahnevať, ide však o dlhotrvajúcu záležitosť, keď na jednej strane stoja americkí aktivisti, na druhej opatrní Európania, ktorí sa obávajú inflácie viac ako slabého ekonomického rastu a nezamestnanosti. USA dokonca Európu obviňujú, že sa ekonomickými reformami nesnaží urobiť viac pre celkový rast hospodárstva. USA kritizujú tiež ECB za to, že svoje úrokové sadzby ponecháva nezmenené.
Vojna proti Iraku rozhodne poškodila vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Francúzsko a Nemecko vojnu dokonca odmietlo a Duisenberg naznačil, že hospodárska politika sa rozhodne bude prerokúvať na stretnutí ministrov financií skupiny G7, ktoré sa 12. apríla bude konať vo Washingtone.
Ekonómovia sa vyjadrujú, že deficit bežného účtu platobnej bilancie USA naďalej vzrastá. Americkí spotrebitelia totiž dávajú prednosť zahraničnému exportu, ktorý delí niektoré hospodárstva, ako napríklad nemecké, od určitého stupňa recesie.
"Transatlantická spolupráca je dlhodobým a neustálym procesom. Za týchto okolností neexistuje nič, prečo by sme vzájomné vzťahy museli intenzifikovať," povedal Duisenberg.