Bratislava 7. apríla (TASR) - Cena 1 200 Sk za jednu akciu, ktorú chce MOL ponúknuť v povinnej ponuke na prevzatie menšinovým akcionárom spoločnosti Slovnaft, a. s. je podľa Úradu pre finančný trh (ÚFT) v rozpore so slovenskými právnymi predpismi.
"Zverejnené tvrdenie, že uvedená cena je v súlade so slovenskými právnymi predpismi, považuje úrad za nesprávne, a preto zavádzajúce," uvádza sa v stanovisku ÚFT.
Úrad ďalej poukázal na to, že MOL je povinný predložiť písomný návrh ponuky a pred jej schválením ju nesmie uverejniť. "Pokiaľ nie je povinná ponuka úradom schválená, je možné ju považovať iba za návrh povinnej ponuky," konštatuje ÚFT. Upozorňuje tiež na to, že jej zverejnenie má bezprostredný vplyv na vývoj obchodovania a môže ovplyvniť cenu akcií Slovnaftu na Burze cenných papierov v Bratislave. Tá sa v období od 31. marca 2003 do 3. apríla 2003 pohybovala v rozsahu 1 300 až 1 333 Sk za akciu.
V zmysle zákona o cenných papieroch, ponúkaná cena akcií pri povinnej ponuke nemôže byť nižšia, ako bola priemerná cena dosiahnutá na burze za posledných šesť mesiacov. Keďže do dnešného dňa žiaden oprávnený subjekt (úrad, burza alebo súd) nerozhodol o zrušení niektorého z platne uzatvorených obchodov týkajúcich sa akcií Slovnaftu, a.s. v príslušnom období, do výpočtu minimálnej ceny je podľa ÚFT potrebné započítať aj údaje z kurzotvorného obchodu uzatvoreného 20. marca 2003. Jeho predmetom bolo 202 000 ks akcií spoločnosti Slovnaft, a.s. za jednotkovú cenu 1.541,- Sk.
Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov (OSMA), ktorého argumentácia je blízka názorom J&T a Istrokapitálu, považuje za spravodlivú cenu v povinnej ponuke na úrovni asi 1 850 Sk za jednu akciu Slovnaftu.
Minoritným akcionárom Slovnaftu je však jeho majoritný maďarský vlastník MOL ochotný v povinnej ponuke na prevzatie dať za každú odpredanú účastinu len 1 200 Sk. Ponúkaná cena MOL-u vychádza z prepočtu, ktorý neberie do úvahy zohľadnenie marcových "špekulatívnych" burzových obchodov, v dôsledku ktorých minimálna úroveň cenovej hladiny stúpla až na 1 380 Sk. Podľa slov riaditeľa pre stratégiu MOL a zároveň podpredsedu predstavenstva Slovnaftu Zoltana Aldotta, MOL je záujme presadenia tejto sumy ochotný vstúpiť aj do súdnych sporov s ÚFT.
MOL musí svoju ponuku predložiť ÚFT potom, čo len nedávno na základe vopred dohodnutej transakcie prikúpil od slovenských akcionárov Slovnaftu - Slovintegry a Slovbeny 31,6-% balík účastín. Aktuálne tak v slovenskej rafinérii ovládol 70-% podiel. Platná legislatíva vyhlásenie ponuky prikazuje každému, kto presiahne v ovládanej spoločnosti dvojtretinový podiel.