Rím 11. apríla (TASR) - Na plánovanom mítingu vo Washingtone lídrov siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta G7 sa očakáva vyhlásenie o globálnej ekonomickej expanzii, ktorá by mala nastať ku koncu tohto roku.
Finanční ministri a guvernéri centrálnych bánk G7 sa v sobotu stretnú na konferencii, ktorá nadväzuje na predchádzajúce zasadnutia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky.
Očakávajú sa vyhlásenia o globálnej ekonomickej expanzii a ďalšom usporiadaní Iraku. V otázkach znižovania úrokových sadzieb sa už predtým finanční ministri vyjadrili, že v súčasnosti takýto krok nie je potrebný.
V stredu znížil MMF svoje predpovede o globálnom ekonomickom raste v roku 2003 na 3,2 % a v roku 2004 na 4,1 % konštatujúc, že v Európe ešte ostáva priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb.
Veľmi horúcou témou bude aj otázka Iraku. Svetová banka a MMF vyhlásili, že sú pripravení čeliť akýmkoľvek požiadavkám v súvislosti s povojnovou rekonštrukciou Iraku, hoci je ešte priskoro definovať, akú úlohu budú tieto inštitúcie zohrávať. Bližšie informácie budú známe až po májovom zasadnutí G7 v Deauville.
Hoci sa rozsah dopadu vojny na svetovú ekonomiku po vstupe amerických vojsk do Bagdadu znížil, vojenský konflikt nie je jediným problémom.
Európa stále zápasí s nestabilným pracovným trhom, zatiaľ čo USA bojujú s nadmernými deficitmi. Ak by malo nastať ich znižovanie, dolár by sa musel znehodnotiť a svetová ekonomika by musela začať rásť rýchlejšie ako v USA.