Bratislava 12. apríla (TASR) - Finančná polícia v minulom roku zaznamenala najviac hlásení o neobvyklých obchodných operáciách od roku 1999. Bolo ich 570, čo je takmer o sto viac ako v roku 2001. Rekordný je aj ich finančný objem presahujúci 24,1 miliardy korún.
Z celkového počtu "neobvyklých" hlásení bolo trestné stíhanie začaté v 46 prípadoch, kde bolo aj vznesené obvinenie voči konkrétnym osobám. Išlo najmä o rôzne trestné činy podvodov vrátane zmenkových a úverových podvodov. Najmä vo vzťahu ku komerčným bankám finančná polícia rozpracovala viacero prípadov poškodzovania veriteľa. Ďalej sa zameriavala tiež na trestné činy porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, skrátenia dane a poistného, či legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Finančná polícia v minulom roku spracovala celkovo 262 návrhov na začatie trestného stíhania so škodou 80,6 miliardy korún. Z toho bolo začatých trestných stíhaní 190. Škoda predstavuje 21,365 miliardy korún.
Úlohou finančnej polície je operatívne odhaľovanie a rozpracovávanie obzvlášť závažnej ekonomickej trestnej činnosti v daňovej oblasti, oblasti finančného trhu, bankového sektora a nezákonných finančných operácií. Využíva pritom metódy a prostriedky operatívno-pátracej činnosti. Riaditeľom úradu finančnej polície sa stal v marci 2002 Júliu Molnár. Vystriedal na uvedenom poste Jozefa Stieranku, ktorého prvý viceprezident PZ Jaroslav Spišiak z funkcie odvolal.