Bratislava 25. apríla (TASR) - Závery z jarného zasadnutia Medzinárodného menového a finančného výboru MMF a Rozvojového výboru SB a zhodnotenie politiky MMF a SB dominovali na dnešnom stretnutí predstaviteľov belgickej skupiny Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky v Bratislave.
Súčasný stav rozpočtovej politiky s ohľadom na fiskálnu udržateľnosť v strednodobom a dlhodobom horizonte na stretnutí prezentovali zástupcovia Turecka, Kazachstanu, Belgicka a Slovenskej republiky. Predstaviteľ Svetovej banky Michal Rutkowski vystúpil s témou dôchodkovej reformy so zameraním na jej ciele a súčasné trendy. Zároveň sa diskutovalo aj o výhľade rastu svetovej ekonomiky, vplyve medzinárodných finančných inštitúcií na proces rozpočtovej konsolidácie, čo tvorí významný aspekt pre prístupové krajiny v rámci plnenia maastrichtského kritéria pre fiskálnu oblasť.
Ako informoval hovorca NBS Ján Onda, na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia ministerstiev financií a centrálnych bánk štátov belgickej skupiny na čele s výkonným riaditeľom skupiny Willy Kiekensom (Belgicko) a výkonným riaditeľom belgickej skupiny v Svetovej banke Kurtom Bayerom (Rakúsko). Národnú banku Slovenska zastupovali guvernér NBS Marián Jusko, viceguvernérka Elena Kohútiková a viceguvernér Ivan Šramko, informoval hovorca NBS Ján Onda.
Belgickú skupinu tvorí desať členských krajín MMF a SB, ktorými sú Belgicko, Rakúsko, Maďarsko, Turecko, Česká republika, Bielorusko, Kazachstan, Slovenská republika, Luxembursko a Slovinsko. Spolupráca týchto krajín vychádza z Konštituenčnej dohody, ktorú menované krajiny podpísali 27. januára 1994 s platnosťou na desať rokov. V súčasnosti bol jednotlivým členským krajinám predložený na pripomienkovanie návrh novej Konštituenčnej dohody, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v roku 2004. Belgická skupina organizuje stretnutie zástupcov svojich členských krajín už po štvrtý raz, vždy na pôde inej krajiny.