Podľa spolkovej ministerky zdravotníctva a sociálnych vecí Ully Schmidtovej je návrh nezávislej komisie pod vedením Berta Rürupa schodnou cestou ako účinne zohľadniť nároky, vyplývajúce z demografického vývoja krajiny.
Komisia, pracujúca pri spolkovej vláde, ďalej odporúča, aby sa termín zvýšenia príspevkov zamestnanca do dôchodkového poistenia odložil z polovice roka 2004 na začiatok roka 2005. Ako ďalej uviedol šéf komisie pre nemecký denník Handelsblatt, rast dôchodkov by sa mal užšie odvíjať od vývoja reálnych miezd.
V prípade zvýšenia dôchodkového veku na 67 rokov by sa mala sadzba príspevku zamestnanca zvýšiť do roku 2020 zo súčasných 19,5 % na 22 %. Odborári považujú toto zvýšenie za príliš vysoké. Podľa pôvodnej legislatívy však mal príspevok rásť rýchlejšie. Odborári nesúhlasia ani so spomalením rastu dôchodkov v dlhodobom meradle.
Ako uzatvára denník, podľa sociálnych expertov vládnej koalície zvýšenie dôchodkového veku bude znamenať zlepšenie šancí starších zamestnancov na trhu práce. Vo väčšine európskych krajín odchádzajú zamestnanci do dôchodku po dovŕšení 65. roku života. Vo Francúzsku ako v jedinej európskej krajine je to 60 rokov. Na Islande a v Nórsku odchádzajú do dôchodku až v 67 rokoch.