ch predpisov pri predaji pohľadávok z portfólia SKo, nedostatočná transparentnosť pri tomto procese a nedodržanie interných predpisov agentúry. O výsledkoch kontroly informovala podpredsedníčka NKÚ Danica Borisová.
Spomenuté nedostatky NKÚ zaznamenal napríklad pri prvom Pilotnom projekte predaja pohľadávok, ktorý bol neskôr zrušený. Okrem porušení predpisov a nedostatočnej transparentnosti úrad zistil napríklad predaj pohľadávok, ktoré boli kryté štátnymi zárukami. Ťažkosti podľa Borisovej vznikli už aj pri samotnom zakladaní a začiatku činnosti SKo, kedy nebolo zabezpečené dostatočné personálne a technické vybavenie agentúry, pričom jej prácu sťažovala aj nedostatočná legislatíva. Problémy spôsobil aj samotný prechod pohľadávok do portfólia agentúry v rámci reštrukturalizácie vybraných bánk. Pri ich prevode zo Všeobecnej úverovej banky, Slovenskej sporiteľne a Investičnej a rozvojovej banky NKÚ eviduje viaceré nezrovnalosti napríklad v preberaných písomnostiach a pri zdokladovaní úverov. Ako však uviedla Borisová, zatiaľ nie je možné presne vyčísliť škody vzniknuté netransparentným preberaním pohľadávok a ich následným predajom, pretože s predmetnými pohľadávkami sa aj v súčasnosti aktívne
Ďalším kritizovaným faktom boli neprimerané náklady na mandátnu správu pohľadávok, ktorú vykonávali advokátske a právnické kancelárie. Podľa podpredsedníčky NKÚ úrad prerokoval výsledky kontroly činnosti SKo v období od roku 1999 po prvý polrok 2002 s vedením agentúry a zástupcami MF, pričom obe inštitúcie prijali viacero opatrení smerujúcich k náprave zistených nedostatkov. Medzi ne patria posilnenie akcionárskych práv MF v SKo, príprava novej legislatívy a opatrenia na zvýšenie transparentnosti vo väčšine činností agentúry. Agentúra okrem toho prešla aj viacerými personálnymi zmenami najmä v riadiacich orgánoch. Súčasné vedenie sa po prerokovaní výsledkov kontroly zaviazalo aj k postupnému znižovaniu objemu pohľadávok prideľovaných externým právnickým subjektom a k dopracovaniu vnútorných predpisov.
Do SKo boli v rámci reštrukturalizácie bánk prevedené klasifikované úvery za vyše 100 mld. Sk. Jej činnosť sa datuje od roku 1999.