Bratislava 14. mája (TASR) - Pri porovnávaní konkurencieschopnosti ekonomík v skupine 29 krajín a regiónov do 20 miliónov obyvateľov sa SR umiestnila na 27. mieste, čo znamená negatívny posun o päť miest z vlaňajšej 23. pozície.
Tieto údaje vyplývajú z celosvetového indexu konkurencieschopnosti ekonomík v roku 2003, ktorý v spolupráci s bratislavskou Nadáciou F.A. Hayeka a 50 ďalšími organizáciami z celého sveta zverejňuje renomovaný švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu už od roku 1989.
Konkurencieschopnosť Slovenska podkopávajú najmä korupcia, odkladané reformy v mnohých oblastiach a chýbajúca transparentnosť kapitálového trhu, verejného sektora a súdnictva. Najväčšími výzvami pre SR sú preto v blízkej budúcnosti najmä reformy daňového a dôchodkového systému, zdravotníctva, zlepšenie vymožiteľnosti práva a dokončenie privatizácie energetického sektora.
V silnej konkurencii prevažne európskych krajín sa najlepšie hodnotenou krajinou v tejto kategórii stalo Fínsko, nasledované Singapurom, Dánskom a Hongkongom.
V kategórii krajín s počtom obyvateľov nad 20 miliónov prvé miesta obsadili USA, Kanada, Austrália, Malajzia a Nemecko.
Medzi ostatnými hodnotenými KSVE sa Slovensko umiestnilo iba pred Slovinskom (28. miesto), lepšie sa umiestnili Estónsko (17.), Česko (21.) aj Maďarsko (23.). Portugalsko a Grécko, ktoré už sú členmi Európskej únie (EÚ), sa umiestnili iba tesne pred Slovenskom (25. a 26.).
Podľa Nadácie F. A. Hayeka sa dá preto povedať, že bez zásadných zmien v domácej ekonomike ani vstup do EÚ sám o sebe nezlepší konkurencieschopnosť krajiny. Na druhej strane nie je nutné obávať sa po vstupe až tak silného tlaku z ostatných krajín.