SME

Slovnaft nevyplatí devidendy, lebo potrebuje peniaze na investovanie

Bratislava 19. mája (TASR) - Spoločnosť Slovnaft v tomto roku nevyplatí akcionárom dividendy, pretože finančné prostriedky z dosiahnutého zisku chce ...

Bratislava 19. mája (TASR) - Spoločnosť Slovnaft v tomto roku nevyplatí akcionárom dividendy, pretože finančné prostriedky z dosiahnutého zisku chce využiť na investovanie. Informoval o tom podpredseda jej predstavenstva Zoltán Áldott.

"Predstavenstvo sa domnieva, že v blízkej budúcnosti bude mať Slovnaft veľmi významné investičné možnosti," uviedol na stretnutí s novinármi. To súvisí najmä so snahou získať spolu so strategickým partnerom, spoločnosťou MOL, väčšinový (63-%) podiel v českom Unipetrole. Samotný MOL sa uchádza aj o privatizáciu 25 % v chorvátskej rafinérii INA a pokračujú jeho snahy o akvizície v Poľsku a Srbsku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovnaft je podľa Z. Áldotta pripravený hrať významnejšiu úlohu ako doposiaľ nielen na Slovensku, ale v rámci celého regiónu.

Vyplatenie podielov z minuloročného zisku rafinérie zablokoval MOL svojím hlasovaním na víkendovom riadnom valnom zhromaždení. Akcionári neprijali k tomuto bodu nijaké uznesenie, v dôsledku čoho však zostali nedoriešené aj príspevky do rezervného a sociálneho fondu. Podpredseda predstavenstva podľa vlastných slov verí, že tieto záležitosti sa usporiadajú na nasledujúcom valnom zhromaždení. Majoritný akcionár ho však v najbližšom čase zvolať neplánuje.

Skutočnosť, že MOL v sobotu hlasoval proti návrhu ním ovládaného predstavenstva o vyplatení dividend, vyplynula podľa Z. Áldotta z konkrétnej úpravy stanov. Tie predpisujú predstavenstvu navrhnúť dividendy v rozmedzí 25 % až 50 % zo zisku. Ani návrh na dolnej hranici však nezodpovedal záujmom maďarského investora.

SkryťVypnúť reklamu

Predstaviteľ Slovnaftu považuje za významnejší faktor ako dividendy rast ceny akcie ako indikátora výkonnosti spoločnosti. Tá chce podľa neho aj ďalej podporovať tento trend. V zmysle jeho reakcie na novinársku otázku pritom Z. Áldott nevidí dosah zmeny hlasovacích práv v prospech držiteľa majority (formou zníženia kvóra, ktoré schválili na VZ) na cenu akcie. (Faktická nemožnosť presadiť sa voči 50 % MOL na valnom zhromaždení však podľa minoritných akcionárov znehodnocuje ich podiely.)

Predstavitelia spoločnosti dnes komentovali aj ďalšie momenty z dvoch víkendových valných zhromaždení (riadneho a mimoriadneho), na ktorých sa prejavoval antagonizmus medzi MOL a skupinou minoritných akcionárov okolo spoločnosti J&T. Tí napadli všetky uznesenia riadneho valného zhromaždenia a spochybnili legitimitu MVZ vedeného pôvodne poverenou osobou. Podľa predsedu predstavenstva Slovnaftu Slavomíra Hatinu si je však súčasné vedenie isté, že všetky kroky uskutočnené na oboch valných zhromaždeniach boli (z ich strany) právne korektné.

SkryťVypnúť reklamu

Z. Áldot potvrdil, že MOL nemieni zvýšiť úroveň svojej povinnej ponuky na odkúpenie zvyšných akcií (z prezentovaných 1200 Sk/akciu). Zároveň bude trvať na transparentnom prešetrení burzovej transakcie s akciami Slovnaftu z 20. marca t.r.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 558
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 144
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 088
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 147
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 756
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 494
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 301
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 274
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 881
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 003
  3. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 462
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 10 701
  5. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 8 896
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 8 010
  7. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 227
  8. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 477
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
SkryťZatvoriť reklamu