Praha 26. mája (TASR) - Pokrok v spore o dlhu Slovenskej inkasnej voči českej ČSOB neprinieslo ani dnešné rokovanie ministrov financií ČR a SR Bohuslava Sobotku a Ivana Mikloša v Prahe.
Kým banka, ktorá má garanciu českej vlády, požaduje 40 miliárd korún, SR má na tento účel vo všeobecnej pokladničnej správe vytvorenú rozpočtovú rezervu 170 miliónov Sk. Spor vznikol potom, čo štátom ovládaná Slovenská inkasná prestala splácať ČSOB uvoľnené úvery čerpané na vykrytie zlých úverov ešte z čias socializmu.
"Inicioval som rokovanie s cieľom zistiť, či existuje nejaký možný priestor pre mimosúdnu dohodu. Ukazuje sa, že zrejme nie," povedal I. Mikloš TASR s tým, že nejde o nedostatok vôle, ale odlišné finančné predstavy o výške mimosúdnej dohody. Slovenská strana preto vyčká na výsledok arbitráže vo washingtonskom Medzinárodnom stredisku pre riešenie sporov spojených s investíciami.
"Existuje istá predstava o možnostiach slovenskej vlády, ktorá je vyjadrená aj tými prostriedkami, ktoré sú z výnosu z privatizácie slovenského podielu v ČSOB odložené na riešenie tohto problému. Existuje ale aj garancia českej vlády, ktorú poskytla ČSOB. Otázka bola, či toto vytvára nejaký prienik, nejaký priestor na dohodu," dodal minister financií SR.
Dnešné rokovanie ministrov, iniciované I. Miklošom, sa týkalo nielen Slovenskej inkasnej, ale aj širšej palety otázok. "Vzájomne sme sa informovali o opatreniach v oblasti fiškálnej konsolidácie a reforiem, ktoré súvisia s verejnými financiami," spresnil I. Mikloš. Podľa jeho slov by Slovensko mohlo vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ) najskôr v roku 2008, Česko až v roku 2010.
"Akceptoval som návrh ministra B. Sobotku, že by mohlo byť užitočné, keby sme na expertnej úrovni diskutovali o koordinácii úprav a konečných sadzieb spotrebných daní, napríklad z liehu a tabaku," povedal slovenský minister. Najmä v prípade liehu z rozdielnych sadzieb v okolitých krajinách totiž môžu vyplývať riziká. "Dohodli sme sa, že budeme iniciovať expertné rokovania aj u našich susedov v Maďarsku a Poľsku," dodal.
Ministri sa nevyhli ani daňovej reforme v SR, v dôsledku ktorej niektoré české subjekty médiám potvrdili zámer presunúť svoje pôsobenie do SR, kde by platili nižšie dane.
"Pána ministra som ubezpečil, že to robíme kvôli tomu, že chceme, aby bolo na Slovensku čo najlepšie podnikateľské prostredie a podmienky pre rýchly udržateľný rast ekonomiky. Vychádzame z priorít programového vyhlásenia a naším cieľom vôbec nie je robiť daňovú konkurenciu a lanáriť podnikateľov z tej či onej krajiny," vysvetlil I. Mikloš.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) gl