Fort McMurray 30. mája (TASR) - V zásobách ropy po Saudskej Arábii nie je na druhom mieste Irak, ale Kanada. Na jej severe, v provincii Alberta, sú už 50 metrov pod povrchom obrovské ložiská ropných pieskov, v ktorých sa má nachádzať 1,7 až 2,5 bilióna barelov (159 litrov) bitúmenu, hustej ropy, ktorá je takmer v stave asfaltu. Podľa odborníkov sa z nich dá zatiaľ priemyselne využiť len 10 až 20 %. Aj tak je toto množstvo, ktoré Kanade v zásobe ropy umožňuje súperiť so Saudskou Arábiou. Tá má jej dokázateľné využiteľné rezervy asi 260 miliárd a Irak "len" 110 miliárd barelov.
Nemecký denník Süddeutsche Zeitung v materiáli o rezervách ropy v Kanade uviedol, že moderné technológie umožňujú získavať ropu z pieskov rentabilne už pri jej súčasných cenách. Kanadská spoločnosť Suncor, ktorá z nich v roku 1967 získavala barel ropy za 21 USD, ho dnes má za 7 USD. Jej cieľom je zníženie výrobných nákladov na barel na 5,5 USD. Saudská Arábia ťaží barel za 2 USD a Irak za 1 USD.
Zo Saudskej Arábie však cesta ropy tankerom do New Yorku trvá 45 dní a jej cena sa preto prudko zvyšuje. Kanada je s USA prepojená ropovodom, ktorý vyrovnáva cenu ropy napríklad s tou, ktorá prichádza do USA z Mexika a Venezuely.
Budúcnosť ropných pieskov bude o to jasnejšia, o čo viac sa budú znižovať vo svete ľahko vyťažiteľné zásoby ropy; a v priamej úmere s rastom ceny tejto strategickej suroviny na svetovom trhu.
V provincii Alberta už podniká 23 ropných spoločností. Piesky začali ťažiť v 61 lokalitách, alebo ich na ťažbu pripravujú. Do využitia potenciálu kanadských netradičných ropných ložísk sa v najbližších 10 rokoch plánuje investovať približne 30 miliárd EUR.
Využitie ropných pieskov je pre USA dôležité aj zo strategických dôvodov. Americký veľvyslanec v Ottawe Paul Cellucci to povedal otvorene: "Bezpodmienečne potrebujeme spoľahlivé zdroje energie a spoľahlivú dopravu v Severnej Amerike, aby sme nemuseli byť závislí na Venezuele a Blízkom východe."
Informoval o tom nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
(1 EUR = 41,246 SKK)